Czytasz dzięki

U nas nie będzie Lehman Brothers

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 01-07-2009, 00:00

Polskie banki przeszły pozytywnie stress testy NBP. Możemy spać spokojnie?

Polskie banki przeszły pozytywnie stress testy NBP. Możemy spać spokojnie?

Z polskimi bankami jest źle, ale mogło być gorzej — to główny wniosek "Raportu o stabilności systemu finansowego", przygotowanego przez analityków Narodowego Banku Polskiego (NBP). Kryzys obchodzi się więc z nami łagodnie.

Już bezpiecznie

— W wyniku globalnego kryzysu znacznie pogorszyły się warunki działania instytucji finansowych. Jednak dobra sytuacja finansowa krajowych instytucji w momencie rozpoczęcia kryzysu sprawia, że jego wpływ na bezpieczeństwo polskiego systemu jest jak dotąd ograniczony — stwierdzają analitycy NBP.

Zagrożenie pojawiło się na horyzoncie, ale zostało odgonione. Było nim odcięcie naszych banków od zagranicznego kapitału.

— Od IV kwartału ubiegłego roku płynność krajowego rynku międzybankowego była niska. Jednak banki, które wcześniej uzyskiwały na nim znaczną część finansowania, otrzymały wsparcie od swoich inwestorów zagranicznych — uspokaja NBP.

Analitycy banku centralnego uważają też, że sytuację w bankach stabilizuje zainicjowany przez NBP "Pakiet zaufania", którego celem było zwiększenie płynności w systemie bankowym (np. oferta pożyczek udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów dłużnych) i ograniczenie ryzyka walutowego.

Nie ma stresu

Pojawiają się jednak też nowe zagrożenia. Według analityków NBP, największym jest niższy od prognoz wzrost gospodarczy.

— Spowolnienie gospodarcze będzie prowadzić do materializacji ryzyka kredytowego podejmowanego przez banki w okresie dynamicznego wzrostu akcji kredytowej. Można więc oczekiwać wzrostu należności zagrożonych w portfelach banków — twierdzi NBP.

Polskie banki na szczęście pozytywnie przeszły jednak stress testy banku centralnego, podobne do tych, które niedawno przeprowadzała w Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna. Żadna z naszych instytucji finansowych nie jest obecnie zagrożona niewypłacalnością.

— Analiza wskazała, że nawet w warunkach istotnego obniżenia przychodów większość banków jest w stanie zrekompensować wzrost kosztów ryzyka kredytowego uzyskiwanymi przychodami i posiadanym buforem kapitałowym — stwierdzają ekonomiści NBP.

Łagodny ton wybijający się z raportu banku centralnego może cieszyć. Podobne analizy przeprowadzone w wielu innych krajach Unii Europejskiej z pewnością nie kończyłyby się tak optymistycznymi stwierdzeniami.

— Pozytywny wydźwięk raportu o systemie finansowym w czasach, kiedy warunki globalne dla banków są tak trudne, uspokaja. Jednak trudno stwierdzić, że wnioski analizy NBP są zaskakujące. Nikt nie podawał i nie podaje w wątpliwość tego, że nasz system finansowy jest stabilny — komentuje Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH.

Kryzys na świecie ma ograniczony wpływ na bezpieczeństwo polskiego systemu finansowego.

Banki nie straciły płynności dzięki pomocy ich zagranicznych właścicieli.

Największego zagrożenia dla banków należy upatrywać w niższym od prognoz wzroście gospodarczym.

Banki są w stanie przełknąć rosnący portfel niespłacanych w terminie kredytów.

Na podstawie "Raportu o stabilności systemu finansowego" NBP.

Jacek Kowalczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane