Ubrania i buty przez internet

  • DI
opublikowano: 16-12-2021, 23:04
aktualizacja: 08-02-2022, 13:35

Pod Szczecinem działa centrum logistyczne, dzięki któremu modowe zakupy trafią do ciebie nazajutrz po złożeniu zamówienia. Witamy w Zalando Logistics Polska!

Aby się ubrać od stóp do głów, wystarczy jedno kliknięcie myszką. Konkurencja rośnie, ceny spadają – to raj dla konsumentów. Ale dla detalistów wyzwanie. Tyle się dziś mówi o zerwanych łańcuchach dostaw. Kluczem do sukcesu mogą być technologie, które skracają drogę międzynarodowych przesyłek zamawianych online. A także ogromne, zautomatyzowane przestrzenie magazynowe – jak zbudowane w województwie zachodniopomorskim centrum logistyczne Zalando, które obsługuje dużą część Europy. W jego przepastnych zasobach znajdują się wszystkie pożądane przez klientów modowe modele i marki.

Bliżej klienta

Czas dostawy, koszt i możliwości odesłania towaru liczą się dla firmy wysyłkowej najbardziej. Nic dziwnego, że ponad pięć lat temu David Schröder, członek zarządu i dyrektor logistyki platformy Zalando ogłosił triumfalnie: Niemcy to za mało! Miał na myśli inwestycję 150 mln EUR i 1000 miejsc pracy we Francji i Polsce. Wywodzący się z Berlina sprzedawca uruchomił pod Szczecinem duże centrum logistyczne – Zalando Logistics Polska.

W sierpniu 2017 r. została wysłana stamtąd pierwsza paczka do jednego z ponad 21 mln klientów Zalando w Europie. Regularna praca placówki rozpoczęła się jednak dopiero jesienią roku 2018, gdy oddano do użytku większość budynków. Kompleks zarządzany jest przez zewnętrznego podwykonawcę – firmę Fiege.

Gardno koło Gryfina (bo dokładnie tam znajduje się firma) jest ważnym punktem na mapie niemieckiego potentata w internetowym handlu odzieżą, obuwiem, akcesoriami i produktami kosmetycznymi. Przedsiębiorstwo obsługuje nie tylko klientów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii i krajów skandynawskich (Dania, Finlandia, Szwecja i Norwegia).

Kompleks ma podobne rozmiary jak jeden z głównych magazynów koncernu w Erfurcie (130 tys. mkw.) i należy do największych obiektów logistycznych w Polsce.

Wyposażenie, procesy biznesowe i procedury naszego krajowego operatora wpisują się w czwartą rewolucję przemysłową, polegającą na połączeniu fizycznych i cyfrowych elementów produkcji i usług. Zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania intralogistyczne, w tym 5-poziomowe wieże wysokiego składowania, mogące pomieścić do kilkunastu milionów sztuk towaru. Wysoki poziom automatyzacji zapewniają sortowniki marki Optimus Sorters, które dobiera produkty pod konkretne zamówienie. Dzięki robotyzacji przesyłki trafiają do nabywców nazajutrz po złożeniu zamówienia albo jeszcze tego samego dnia.

Niemiecki detalista tak bardzo zadowolony jest z pracy swojego partnera spod Szczecina, że zdecydował się na otwarcie kolejnego centrum logistycznego Zalando w Polsce, o identycznej powierzchni – wybudowano je w Głuchowie pod Łodzią.

Na fali wznoszącej

W czasie pandemii zachodniopomorska Gazela radzi sobie znakomicie. Ma to związek z rosnącą popularnością internetowego handlu. W tym roku odsetek Kowalskich robiących zakupy w sieci wzrósł o 4 pkt. proc. do 77 proc. w stosunku do roku 2020 – wynika z badania „E-commerce w Polsce” przygotowanego przez Gemius. A według PwC aż 44 proc. sprzedaży odzieży i obuwia w pierwszym kwartale 2021 r. odbyło się online. Tymczasem rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł tylko 17 proc. Równie optymistyczne są dane na temat e-handlu płynące z rynków, które obsługuje Zalando Logistics Polska. Dla firmy z Gardna to znakomity prognostyk na najbliższe lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane