UBS: bogaci inwestorzy boją się przeceny na rynkach w 2020 roku

opublikowano: 12-11-2019, 13:12

Bogacze z całego świata szykują się na potencjalne zawirowania na rynkach w przyszłym roku, wskazuje UBS Global Wealth Management.

Większość bogatych inwestorów oczekuje znaczących spadków na rynkach przed końcem przyszłego roku. Trzymają średnio 25 proc. aktywów w gotówce, wynika z badania przeprowadzonego wśród ponad 3,4 tys. osób z  całego świata dysponujących co najmniej 1 mln USD na inwestycje. Jako główny geopolityczny powód obaw wskazują wojnę handlową USA i Chin. Innym istotnym zagrożeniem dla portfeli aktywów mają być przyszłoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Gwałtownie zmieniające się środowisko geopolityczne jest największym powodem zmartwienia inwestorów na świecie – powiedziała Paula Polito, strateg z UBS GWM. – Uważają, że globalne powiązania i sygnały zmiany sytuacji będą miały większy wpływ na ich portfele niż tradycyjne fundamenty biznesowe, co jest znaczącą zmianą w porównaniu z przeszłością  - dodała.

Prawie 80 proc. uczestników badania przeprowadzonego między sierpniem a październikiem spodziewa się wzrostu zmienności na rynkach, a 55 proc. uważa, że dojdzie do dużej przeceny przed końcem 2020 roku. 60 proc. badanych rozważa zwiększenie udziału gotówki w portfelu. 62 proc. zamierza zwiększyć jego dywersyfikację.

Pozytywnym sygnałem jest to, że w dłuższej, 10-letniej perspektywie, bogacze optymistycznie postrzegają zwroty z inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy