Czytasz dzięki

UBS i PwC prognozują „Wielką Polaryzację” bogactwa

opublikowano: 07-10-2020, 07:57

Wielki wzrost fortun bazujących na biznesie technologicznym i ochrony zdrowia w okresie pandemii może być początkiem bardziej permanentnego trendu, prognozują ekonomiści UBS i PwC.

Szok spowodowany przez pandemię może być katalizatorem przyspieszenia wzrostu fortun bazujących na nowych technologiach i słabnięcia tych, które opierają się starych technologiach, uważają eksperci.

- Innowatorzy i wynalazcy, architekci kreatywnej destrukcji w gospodarce, nadal zwiększają swoje bogactwo – głosi raport 2020 Billionaires Insights opracowany przez UBS i PwC. – Wzrost majątku netto miliarderów z obszarów rozrywki, usług finansowych, surowców i nieruchomości odstaje od reszty – dodaje.

Pomimo globalnego kryzysu spowodowanego przez pandemię, 500 najbogatszych osób na świecie zwiększyło majątek o łącznie 813 mld USD w porównaniu z początkiem roku, wyliczył Bloomberg. Z raportu 2020 Billionaires Insights wynika natomiast, że łączny majątek miliarderów osiągnął w lipcu nowe maksimum, wynoszące 10,2 bln USD. Na koniec 2017 roku sięgał 8,9 bln USD. To głównie zasługa wzrostu majątku bazującego na nowych technologiach o 43 proc. i ochronie zdrowia o 50 proc. Majątek miliarderów działających w obszarach rozrywki, surowców, nieruchomości, a nawet finansów, wzrósł w tym samym czasie o 10 proc. lub mniej.

- Świat po pandemii będzie bardzie zadłużony, bardziej cyfrowy i mniej zglobalizowany – powiedział Maximilian Kunkel, szef inwestycji w dziale UBS zajmującym się zarządzaniem majątkiem najbogatszych rodzin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane