UBS nadal oczekuje cięcia w USA o 50 pkt. bazowych

opublikowano: 15-07-2019, 12:53

Pomimo dobrych danych z rynku pracy i wysokiej inflacji bazowej w USA, ekonomiści UBS nadal prognozują cięcie stopy procentowej na lipcowym posiedzeniu FOMC o 50 pkt. bazowych.

Kierowany przez Setha Carpentera zespół ekonomistów banku przekonuje, że FOMC będzie koncentrował się głównie na negatywnych wiadomościach dotyczących gospodarki podejmując decyzję w sprawie stóp. Przemawiającym za tym argumentem mają być niedawne przesłuchania w Kongresie USA szefa banku centralnego USA. Jerome Powell kładł nacisk na negatywne wskaźniki stanu gospodarki, jak spowolnienie inwestycji biznesu w dobra trwałe, czy malejącą aktywność przemysłu. Podobnie brzmiał w ostatnich wypowiedziach szef Fed w Nowym Jorku, John Williams, który także podkreślał słabnięcie sektora przemysłowego i inwestycji.

UBS
Zobacz więcej

UBS

UBS fot. Bloomberg

Ekonomiści UBS przyznają, że szef Fed będzie musiał uzyskać poparcie innych członków FOMC. Przypominają, że na czerwcowym posiedzeniu tylko siedmiu jego uczestników spodziewało się obniżki głównej stopy o 50 pkt. bazowych w całym roku. Jednak „minutes” z czerwcowego posiedzenia FOMC pokazały także gotowość do cięcia stóp, więc, zdaniem UBS, uzyskanie przez Powella poparcia dla obniżki o pół punktu procentowego „wydaje się osiągalne”. Ekonomiści przyznają, że pojawienie się nowych dobrych danych może zwiększyć wahania członków FOMC co do potrzeby dużego cięcia, co prawdopodobnie zwiększałoby szansę  obniżki o 25 pkt. bazowych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA