UBS: zbyt niski koszt dla USA i Chin, by chciały szybko zawrzeć umowę

opublikowano: 27-05-2019, 11:54

USA i Chiny nie ponoszą dostatecznie dużych kosztów gospodarczych i w związku z tym nie mają zachęty do szybkiego zawarcia umowy handlowej, twierdzi UBS Global Wealth Management.

Tan Min Lan, szefowa biura inwestycji w Azji-Pacyfiku w UBS Global Wealth Management przewiduje, że do zawarcia umowy handlowej między USA i Chinami może dojść tylko „niedługo przed 2020 rokiem”. 

- Napięcia handlowe ponownie wzrosły, ale w tym momencie „ból” jest zbyt słaby dla każdej ze stron, aby doszło do szybkiego zawarcia umowy – powiedziała Tan w CNBC. – Jeśli popatrzeć na USA, ich gospodarka jest całkiem silna. Jeśli chodzi o Chiny wiemy, że są zdolne co najmniej ustabilizować gospodarkę – dodała.

Tan podkreśla, że sytuacja wciąż jednak sprzyja zawarciu umowy. Z jednej strony, Donald Trump chciałby zwiększyć swoje szanse w przyszłorocznych wyborach osiągając porozumienie, a dla przywódców Chin korzystne jest wyeliminowanie niepewności gospodarczej.

- Dlatego, naszym zdaniem prawdopodobne jest zawarcie umowy krótko przed nadejściem 2020 roku – powiedziała. 

Tan zaznaczyła, że warunkiem zawarcia umowy jest uznanie jej przez Chiny za takie samo zwycięstwo obu stron. Nie może być uważana za powstrzymanie przez USA wzrostu potęgi Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane