Ubyło niewiele miejsc pracy

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance
opublikowano: 18-06-2009, 15:15

Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w porównaniu  do kwietnia o 16,5 tys. osób, czyli tyle samo, co w kwietniu. Wskazuje to, że presja  na redukcję zatrudnienia w  naszych firmach nie zwiększa się.

W porównaniu do maja ubiegłego roku, przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 1,7 proc., zaś w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. o zaledwie 0,3 proc. Na koniec maja tego roku liczba zatrudnionych wyniosła w Polsce 5292,3 tys. osób.

Zmniejszyło się natomiast tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W kwietniu wzrosło ono w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku o 4,8 proc., w maju zaś tylko o 3,8 proc. Biorąc pod uwagę dane za pięć miesięcy tego roku, wciąż jest ono wyższe o 5,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem (w kwietniu było wyższe o 5,9 proc.). Analitycy oczekiwali, że wynagrodzenie wzrośnie w maju o nieco ponad 5 proc. Dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia nie były zgodne z oczekiwaniami analityków. Utrzymaniu korzystnych tendencji na rynku pracy powinny sprzyjać rozwiązania przyjęte niedawno przez rząd w pakiecie antykryzysowym. Większość z nich ma na celu uczynienie naszego rynku pracy bardziej elastycznym. To będzie sprzyjać utrzymaniu przez przedsiębiorców dotychczasowych miejsc pracy.

Warto też zwrócić uwagę, że choć tempo wzrostu płac nieco słabnie, to wciąż pozostaje na dość wysokim poziomie. Oba te czynniki będą wspierać popyt wewnętrzny, przyczyniając się do łagodniejszego przebiegu spowolnienia gospodarczego w Polsce. Sytuacja na naszym rynku pracy nie jest tak dramatyczna, jak w wielu krajach o bardziej rozwiniętych gospodarkach i nie pogarsza się w takim tempie.

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

Polecane