Uchwałę o zwiększeniu kapitału należy zgłosić do KRS

Aleksandra Księżyk, dyrektor departamentu prawnego, Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka sp. k.
opublikowano: 05-03-2018, 22:00

Kapitał zakładowy ma, jak powszechnie wiadomo, funkcję przede wszystkim gwarancyjną, ale też pokazuje wartość spółki i wpływa na jej postrzeganie w biznesie.

KOMENTARZ PRAWNIKA

Kapitał zakładowy ma, jak powszechnie wiadomo, funkcję przede wszystkim gwarancyjną, ale też pokazuje wartość spółki i wpływa na jej postrzeganie w biznesie. Może też być użyteczny w przypadku różnych działań restrukturyzacyjnych, zwłaszcza że był już raz opodatkowany PCC.

Partycypacja w kapitale zakładowym pokazuje wprost siłę głosu udziałowca i wpływ na najistotniejsze decyzje.

Procedura podwyższenia kapitału zakładowego różni się w przypadku spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej, jednak w przypadku każdej z nich uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego dla swojej skuteczności musi być zgłoszona i wpisana przez sąd rejestrowy. Wysokość kapitału zakładowego jest wpisywana w rejestrze przedsiębiorców KRS wśród danych spółki. Co prawda zasada ogólna w zakresie terminu zgłaszania zmian do KRS to 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, co wynika z art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ale w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego są przepisy szczególne k.s.h., które wskazują znacznie dłuższe terminy.

Zgodnie z przepisem art. 262 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania do rejestru.

Ponadto stosownie do przepisów art. 256 § 3 w związku z art. 169 k.s.h. uchwała o podwyższeniu powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w celu wpisania w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia. Jeżeli w tym terminie nie zostanie zgłoszona, stanie się bezskuteczna i wpis podwyższenia nie nastąpi. A zatem bez względu na to, czy w spółce z o.o. podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi przez zmianę umowy spółki w formie aktu notarialnego, czy też na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki umożliwiających jego dokonanie bez zmiany umowy spółki, to skutek w postaci podwyższenia kapitału zakładowego nastąpi dopiero z chwilą wpisania zmiany danych spółki w tym zakresie przez sąd rejestrowy. Również w spółce akcyjnej, zgodnie z przepisem art. 441 § 4 k.s.h., podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisu do rejestru.

Natomiast zgodnie z art. 431 § 4 k.s.h. uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego zasadniczo również powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w ciągu 6 miesięcy od jej podjęcia.

Ale w przypadku akcji będących przedmiotem oferty publicznej objętej prospektem emisyjnym albo memorandum informacyjnym — w ciągu dwunastu miesięcy od dnia odpowiednio zatwierdzenia prospektu emisyjnego albo memorandum informacyjnego, albo stwierdzenia równoważności informacji zawartych w tym ostatnim z informacjami wymaganymi w prospekcie emisyjnym oraz nie później niż po upływie jednego miesiąca od dnia przydziału akcji. Co istotne — wniosek o zatwierdzenie prospektu albo memorandum informacyjnego albo wniosek o stwierdzenie równoważności informacji zawartych w tym memorandum z danymi wymaganymi w prospekcie emisyjnym nie mogą zostać złożone po upływie czterech miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Księżyk, dyrektor departamentu prawnego, Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka sp. k.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu