Udało się obronić rynek, ale to nie koniec walki

Paweł Cymcyk
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Po środowym spadku nastroje na rynku nie były optymistyczne. Naruszenie oporu 1920 pkt przez WIG20 i środowa neutralna sesja w USA sprawiły, że z rana to podaż była dominującą siłą na rynku. Indeksy szybko poszły w dół. Kupujący chwilę po otwarciu zostali zmuszeni bronić bariery 1900 pkt, co oznaczało postawienie sprawy na ostrzu noża. Zejście indeksu poniżej byłoby silnym sygnałem sprzedaży. Wtedy bardzo trudno byłoby opanować emocje.

Dowodem, że to już są poważne rozgrywki, były wysokie obroty. Z czasem jednak aktywność inwestorów malała, a przy jednoprocentowym spadku i tuż nad okrągłą barierą 1900 pkt każdej z giełdowych stron skończyły się argumenty. Podobnie jak w środę największym ciężarem dla WIG20 były spółki surowcowe, a zwłaszcza przeceniany Lotos.

Przy braku rozstrzygnięcia gracze czekali na dane makro. Pierwsze były słabsze od oczekiwań informacje z kraju. Przeciętne wynagrodzenie co prawda wzrosło o 3,8 proc., ale to mniej, niż oczekiwano. Gorzej też prezentuje się zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, które spadło w maju o 1,7 proc. Mimo jednoznacznego sygnału, że rynek pracy w Polsce jest w trendzie spadkowym, nie miało to najmniejszego znaczenia dla indeksów. Inwestorzy czekali na informacje z amerykańskiego rynku pracy.

Wieści z USA, ku zaskoczeniu większości, były zgodne z prognozami, a to już był powód do wzrostów. Chociaż tygodniowa liczba nowych bezrobotnych w Stanach nadal utrzymuje się powyżej 600 tysięcy, to jej 4-tygodniowa średnia spadła najniżej od lutego. Dodatkowo pierwszy raz od stycznia spadła liczba osób pobierających zasiłek w USA. Teraz jest ich "tylko" 6,6 miliona, czyli nadal najwięcej od listopada 2001 r. Bez przesady można powiedzieć, że to bardzo słabe dane, ale pokazują, że na rynku pracy pojawiają się pierwsze oznaki stabilizacji. Inwestorzy kierowali się logiką, że skoro teraz jest stabilizacja, to w przyszłości może być już tylko lepiej. Takie oczekiwania wywołały na rynkach redukcję spadków.

Na finiszu popyt nieoczekiwanie otrzymał jeszcze dwa prezenty. Indeks Fed z Filadelfii oraz indeks wskaźników wyprzedzających były lepsze od prognoz, ale nie wpłynęło to już na lepsze zamknięcie. WIG20 zyskał zaledwie 1 punkt i tym razem udało się popytowi odbić od 1900 pkt. Takie zamknięcie umożliwił jedynie brak większej podaży spółek finansowych, ale jeżeli i na nich rozpocznie się realizacja zysków podobna do tej z sektora surowcowego, to tymczasowa bariera pęknie jak zapałka. Jutro obrońcy rynku znów będą musieli dbać, by nie dopuścić do spadku WIG20 poniżej 1900 pkt. Na razie większe szanse ma podaż. Jej ewentualną wygraną będzie można zrzucić na turbulencje wywołane wygasaniem kontraktów terminowych. Wtedy pozostanie już tylko mieć nadzieję, że poniedziałek będzie równie udany jak ten z początku miesiąca. W przeciwnym razie przecena będzie kontynuowana.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk

Polecane