Udana aukcja nie poprawiła nastroju

Marek Knitter
20-06-2003, 00:00

Sentyment na rynku obligacji nadal nie jest dobry. Inwestorzy z Niemiec kontynuowali zamykanie pozycji na „bundach” i częściowo na polskim rynku. Do ich działań przyłączyli się krajowi gracze. Nawet pozytywne wyniki aukcji nie zdołały poprawić nastroju na rynku.

Rynek otworzył się stosunkowo mocno — ceny poszły w górę. Później jednak przeważyły oferty sprzedaży papierów skarbowych. Aktywność inwestorów był duża, częściowo związana jednak z aukcją. Na elektronicznym rynku papierów skarbowych CeTO do godz. 16.30 zanotowano 78 transakcji o wartości 815 mln zł.

Korekcie zdołały oprzeć się jednak jedynie obligacje z segmentu 10 lat. Po ogłoszeniu wyników przetargu nastroje się nie poprawiły. Inwestorzy nadal sprzedawali papiery. Wzrost rentowności obligacji z segmentu 5 lat spowodował, że resort zrezygnował z przeprowadzenia dodatkowej aukcji. Gracze mogli bowiem kupić znacznie taniej te papiery na rynku wtórnym. Pod koniec notowań rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,80 proc., 5-letnich — 4,90 proc., a 10-letnich — 5,0 proc.

Dzisiaj nie przewidziano publikacji żadnych istotnych danych makroekonomicznych, mających wpływ na rynek obligacji. Aktywność inwestorów będzie ograniczona ze względu na długi weekend.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Udana aukcja nie poprawiła nastroju