Udana aukcja obligacji wsparła złotego

Joanna Pluta, Juliusz Bursche; Departament Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers S.A.
08-04-2009, 17:03

Środowa sesja na światowym rynku walutowym rozpoczęła się od osłabienia euro względem dolara – około godziny 9:00 kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,3160. Później jednak nastąpiło  odbicie i  eurodolar powrócił w okolice wczorajszego poziomu zamknięcia, znajdującego się o  1 figurę wyżej. Ruch ten pod koniec notowań w Europie nieco wyhamował i  ostatecznie EUR/USD zakończył sesję w pobliżu 1,3230.

Sytuacja na parze EUR/USD znalazła odzwierciedlenie na rynku złotego. W godzinach porannych polska waluta osłabiła się w stosunku do euro, przebijając wsparcie ulokowane na poziomie 4,5000. Kurs EUR/PLN zatrzymał się jednak w okolicach 4,5200 i od godziny 9:00 obserwowaliśmy ponowny wzrost wartości złotego – po południu cena euro oscylowała już wokół 4,4700 PLN. Na umocnienie polskiej waluty wpłynęło w dużym stopniu odreagowanie w notowaniach EUR/USD, ale najprawdopodobniej największą rolę odegrała tu aukcja 10-letnich obligacji rządowych. Resortowi finansów udało się   sprzedać papiery wartościowe na sumę 2,1 mld PLN (z tego 300mln uzyskano w trakcie dodatkowej aukcji). Szczególnie cieszy popyt zgłaszany przez inwestorów, trzykrotnie przerastający wartość zaoferowanych obligacji. Wskazuje to na wiarę i zaufanie jakim uczestnicy rynku  darzą  polską gospodarkę, co dobrze rokuje na przyszłość. Udana aukcja pociągnęła za sobą wzmożone zakupy wśród inwestorów giełdowych na warszawskim parkiecie. Na fali wzrostu popytu na walory polskich spółek WIG 20 na zamknięciu zyskał ponad 5%, co było najlepszym wynikiem wśród europejskich indeksów.  W najbliższych dniach jednak zmienność na rynku walutowym powinna pozostać niewielka, co związane jest z krótszym tygodniem pracy na rynkach.

Sporządzili:
Joanna Pluta
Juliusz Bursche
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta, Juliusz Bursche; Departament Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Udana aukcja obligacji wsparła złotego