Udana aukcja podbiła ceny

Kamil Zatoński
opublikowano: 21-07-2005, 00:00

Dobre wyniki przetargu obligacji pięcioletnich serii PS0310 wyhamowały wyprzedaż papierów na rynku wtórnym. Co więcej, pozwoliły nawet na odbicie w górę cen, które spadały po lepszych, niż oczekiwano danych o produkcji przemysłowej w czerwcu.

Rynek odebrał dane jako czynnik zmniejszający szanse obniżki stóp procentowych o 50 pkt baz. na najbliższym posiedzeniu RPP. To pociągnęło za sobą wzrosty rentowności długu rządowego o kilkanaście punktów bazowych. Wzrosty kontynuowane były wczoraj na otwarciu — dochodowość najbardziej wrażliwych na zmiany stóp dwulatek zyskała kolejne 10 pkt baz., do 4,60 proc. O 7-8 pkt baz. poszły górę również rentowności pięcio- i dziesięciolatek. Dopiero duży popyt na pięciolatki na aukcji zorganizowanej przez resort finansów pozwolił na odbicie cen, przy czym dłuższe papiery mocno straciły tuż przed aukcją. Per saldo powrócono na poziomy z otwarcia. Na aukcji przy podaży 2,2 mld zł popyt sięgnął 6,9 mld zł, a średnia rentowność — 4,82 proc. To jednak zasługa dość niskich cen, a brak przetargu uzupełniającego potwierdza, że MF nie było zadowolone z wyników aukcji. O godz. 16.00 rentowność dwulatek wyniosła 4,60 proc., pięciolatek 4,80 proc., a dziesięciolatek 4,80 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Udana aukcja podbiła ceny