Udane zakończenie bardzo dobrego tygodnia na Wall Street

opublikowano: 07-06-2019, 22:07

Zakończony tydzień na amerykańskich giełdach stał pod znakiem zdecydowanej przewagi obozu byków. Inwestorów zachęcały do kupowania akcji spekulacje i nadzieje związane z ewentualną obniżką stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Taki scenariusz wydaje się mocno prawdopodobny, gdyż nawet sam szef Fed, Jerome Powell nie wykluczył obniżki ceny pieniądza. Zadeklarował, że amerykańskie władze monetarne będą działać adekwatnie do sytuacji na rynku. Szanse na to wzrosły m.in. choćby z powodu słabszych niż oczekiwano danych z rynku pracy. W środę mocno rozczarował raport firmy ADP, zgodnie z którym w sektorze prywatnym poza rolnictwem w maju stworzonych zostało jedynie 27 tys. miejsc pracy wobec prognozowanych 183 tys.  W czwartek wyższa niż zakładały projekcje okazała się liczba tzw. nowych bezrobotnych. Z kolei w piątek in minus zaskoczyły rządowe dane o zaledwie 75 tys. stworzonych w maju miejscach pracy. Spodziewano się przynajmniej 185 tys.. 

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Do większego zaangażowania w akcje kusiła także deklaracja amerykańskiego rządu odnośnie zagwarantowania Chinom dodatkowych dwóch tygodni na dostarczenie swoich produktów do kraju przed podwyższeniem taryf. Dzięki tej informacji drożały akcje czołowych amerykańskich eksporterów z Boeingiem i Caterpillar na czele. 

Powody doi zadowolenia mogli mieć w piątek posiadacze akcji Beyond Meat. Kurs producenta wegetariańskich burgerów i kiełbas momentami zwyżkował o ponad 32 proc. po tym jak zapowiedział iż oczekuje ponad dwukrotnego wzrostu swoich przychodów i odnotowania w tym roku dodatniego wyniku EBITDA.

Na zamknięciu piątkowej sesji indeks blue chipów Dow Jones IA rósł o 1,02 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkował o 1,05 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 1,66 proc. W skali całego tygodnia, najlepszego od listopada ubiegłego roku indeksy zyskały odpowiednio 4,7; 4,4 i 3,9 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu