Udane zakończenie tygodnia na giełdzie w Tokio

(Marek Druś)
opublikowano: 25-02-2005, 09:01

Giełda w Tokio zakończyła wzrostem drugą sesję z rzędu. Indeks Topix zwiększył w piątek wartość o 0,9 proc. i był to jego największy wzrost od 12 stycznia. Nikkei rósł na zamknięciu o 1,1 proc. i osiągnął najwyższą wartość od 18 lutego. Popytem cieszyły się przede wszystkim akcje największych eksporterów.

Giełda w Tokio zakończyła wzrostem drugą sesję z rzędu. Indeks Topix zwiększył w piątek wartość o 0,9 proc. i był to jego największy wzrost od 12 stycznia. Nikkei rósł na zamknięciu o 1,1 proc. i osiągnął najwyższą wartość od 18 lutego. Popytem cieszyły się przede wszystkim akcje największych eksporterów.

Nastroje japońskich inwestorów poprawił czwartkowy wzrost na giełdach w USA, osłabienie jena wobec dolara oraz oczekiwanie na podwyższenie szacunku tempa wzrostu gospodarczego w USA w czwartym kwartale. Zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim akcje eksporterów. Zdrożały akcje Nissana, Hondy i Mitsubishi Motors. Rosły kursy blue chipów branży elektronicznej: Elpida Memory, Toshiby i NEC Electronics, producenta chipów z grupy NEC Corp. Duże wzrosty kursów zanotowały papiery producentów sprzętu wykorzystywanego w fabrykach półprzewodników: Tokyo Electron i Advantest. Nie brakowało także chętnych na akcje Murata Manufacturing, lidera rynku kondensatorów stosowanych w telefonach komórkowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane