Udany marzec dla rynków obligacji

opublikowano: 03-04-2019, 22:00

Obligacje skarbowe w marcu zyskiwały na wartości. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich spadła z 2,72 proc. do 2,41 proc., a niemieckich z 0,18 proc. do -0,07 proc., osiągając po raz pierwszy od października 2016 r. ujemną rentowność.

MARIUSZ ZARÓD dyrektor ds. instrumentów dłużnych w Quercus TFI, zarządzający Quercus Dłużny Krótkoterminowy i Quercus Obligacji Skarbowych

Tym samym nasi zachodni sąsiedzi dołączyli do takich krajów jak Japonia czy Szwajcaria, które ujemną rentowność w segmencie 10-letnich obligacji mają już od dłuższego czasu. Uczestnicy funduszy polskich obligacji skarbowych również powinni zaliczyć marzec do udanych, chociaż spadek rentowności na naszym rynku nie był aż tak spektakularny, jak na Zachodzie. Rentowność 10-letnich obligacji spadła z 2,91 do 2,83 proc., a 5-letnich z 2,32 do 2,20 proc. Słabiej zachowywały się jedynie obligacje o najkrótszym terminie do wykupu.

Głównym wydarzeniem na rynkach długu w marcu było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Fed całkowicie wycofał się z podwyżek stóp procentowych w tym roku, pozostawiając sobie jedynie furtkę na jedną podwyżkę w roku przyszłym. Zapowiedział również zaprzestanie redukcji bilansu od września br., co inwestorzy odebrali bardzo pozytywnie. Rynki, zwłaszcza europejskie, nadal żyły brexitem. Saga z opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię trwa i trwa. Brytyjscy decydenci nie chcą, ani wyjść z Unii Europejskiej zgodnie z porozumieniem wypracowanym przez premier T. May, ani tym bardziej bez porozumienia. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii połączone z kolejnym referendum.

Pozytywne tendencje w polskiej gospodarce, notowane w poprzednich miesiącach, utrwaliły się. Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wzrosły o ponad 6 proc. w skali roku. Płace rosły szybciej — aż o 7,6 proc. — a zatrudnienie o 2,9 proc. rok do roku. Bezrobocie nadal utrzymuje się blisko historycznego dołka (6,1 proc.). Pomimo silnego rynku pracy nie widać presji cenowej. Inflacja konsumencka w lutym wzrosła o 1,2 proc. rok do roku. Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, a komunikat był bardzo gołębi. Pierwszych podwyżek stóp procentowych należy się spodziewać nie wcześniej niż za trzy lata.

W najbliższych miesiącach oczekujemy większej zmienności na polskim rynku obligacji skarbowych. Niska inflacja, brak podwyżek stóp procentowych i ograniczona podaż obligacji skarbowych na aukcjach organizowanych przez Ministerstwo Finansów sprzyjają inwestorom. Warto jednak pamiętać, że mocne fundamenty będą konkurować z ryzykiem politycznym, które utrzymywać się będzie do jesiennych wyborów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane