Udany miesiąc dla złotego

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 30-11-2017, 07:53
aktualizacja: 30-11-2017, 07:54

Poranny, czwartkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz.

PLN kwotowany jest następująco: 4,2022 PLN za euro, 3,5438 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5961 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7719 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,347% w przypadku obligacji 10-letnich.

Kończący się miesiąc był udany dla złotego, który (wstępnie) umocnił się na prawie wszystkich zestawieniach. W skali miesiąca zwyżka wobec dolara amerykańskiego przekroczyła 2,7%, co jednak w dużej mierze wynikało z zawiedzenia oczekiwań wokół USD na szerokim rynku. Niemniej również na koszyku CEE złoty zyskał wobec forinta (1,2%) oraz korony czeskiej (0,5%). O ile w pierwszym przypadku fakt ten nie powinien być zaskoczeniem (dalsze luzowanie NBH) to wzrosty wobec CZK traktować należy już jako sygnał siły relatywnej PLN. Poza czynnikami globalnymi możemy postawić tezę, iż PLN otrzymał wsparcie w postaci krajowej sytuacji makro.  Zarówno twarde dane jak i opublikowana w listopadzie projekcja sugerują na możliwe szybsze, od deklarowanych przez RPP, podwyżki stóp procentowych w 2018r. Scenariusz ten jest o tyle istotny, iż w kolejnych kwartałach będziemy obserwowali grę pod dalsze zaostrzanie polityki monetarnej przez FED, a tzw. dyferencjał stóp procentowych jest jedną z kluczowych kwestii warunkujących atrakcyjność walut EM, do grona których ciągle zaliczamy PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wstępne dane dot. inflacji CPI za listopad. Rynek spodziewa się wzrostu dynamiki do 2,3% r/r wobec 2,1% w październiku. Ponadto poznamy dziś odczyt finalny dynamiki PKB za III kw. Wstępne wskazanie wyniosło 4,7%, co jest wartością oczekiwaną również dzisiejszego odczytu. Inwestorzy zwrócą jednak uwagę na strukturę wzrostu, a w szczególności na zmiany w zakresie nakładów brutto.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy wyhamowanie trendu wzrostowego na PLN. Na EUR/PLN aktualny punkt równowagi wypada w okolicach 4,20 PLN. USD/PLN nieznacznie odreagowuje z 3,52 PLN. Nastroje w porannej części handlu powinny być relatywnie dobre z uwagi na solidne odczyty indeksów PMI z Chin.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane