Udany początek miesiąca

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 01-09-2010, 17:23

W środę polska waluta zyskał na wartości na  fali zdecydowanej poprawy nastrojów na rynkach finansowych. Proces ten wsparł wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,28 dolara z 1,2688 wczoraj na zamknięciu. O  godzinie 16:55 kurs USD/PLN testował poziom 3,0935 zł, a EUR/PLN 3,9681 zł.

Obserwowana w środę poprawa nastrojów na rynkach globalnych, miała swe pierwotne źródła w opublikowanych w nocy dobrych danych makroekonomicznych z Australii i Chin. Odnotowany w II kwartale br. wzrost australijskiej gospodarki o 1,2% K/K (prognoza: 0,9%) oraz sierpniowy skok publikowanego przez HSBC indeksu PMI dla chińskiego przemysłu do 51,7 z 49,4, odsunął na bok obawy o perspektywy amerykańskiej gospodarki i zachęcił do kupna bardziej ryzykownych aktywów. W tym złotego. Później w tę tendencję wpisały się inne popytowe impulsy. Jak odnotowany w sierpniu wzrost indeksu PMI dla polskiego przemysłu do 37 miesięcznego maksimum, czy mniejszy od prognoz spadek analogicznego indeksu dla Strefy Euro (55,1 wobec prognozowanych 55). Przysłowiową kropkę nad i postawił, zaskakujący odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu. Jego wzrost w sierpniu do 56,3 z 55,5 miesiąc wcześniej (prognoza: 53), nie tylko znacząco poprawił nastroje, ale też pozwolił ostatecznie zignorować bardzo słaby raport ADP (w sierpniu zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA spadło o 10 tys., zamiast wzrosnąć o prognozowane 18 tys.).

Dzisiejsze spadki USD/PLN i EUR/PLN znacznie ograniczają możliwość silniejszego osłabienia złotego w kolejnych dniach, ale jeszcze go ostatecznie nie wykluczają. Zwiększają też szanse na jego niewielkie umocnienie w dniu jutrzejszym.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane