Udany początek tygodnia bez USA

Robert Kurowski
opublikowano: 18-02-2008, 18:00

Pierwsza sesja tygodnia miała wzrostowy charakter. Nieznacznie rozmiary korekty podczas poprzednich dwóch dni notowań oraz zrównoważony koniec ubiegłego tygodnia na rynkach w USA spowodowały, że  brak było czynników zachęcających do sprzedaży akcji.

Jeśli dodać do tego poniedziałkową przerwę w handlu akcjami za oceanem, a także pozytywny trend od początku dnia na giełdach azjatyckich i europejskich, to sytuacja ta sprzyjała zakupom i kształtowaniu pozytywnej tendencji na GPW.

Mimo to można stwierdzić, że skala wzrostów jest w pewnym stopniu zaskakująca. 2,68% wzrost WIG20 czy +1,79% WIG-u oraz to, że wymienione indeksy pod koniec dnia oscylowały przy poziomach maksymalnych pozwala ocenić, że na rynku chwilowo powiało optymizmem. GPW była w tym czasie silnie skorelowana z zachowaniem najważniejszych indeksów w Europie. Niestety wzrost dotyczył dość wąskiego grona spółek – niewiele ponad 50% firm zyskało na wartości, a mWIG40 wzrósł w poniedziałek tylko o 0,46%, natomiast sWIG80 0,28%. Wątpliwości dopełnia także niski poziom wymiany, ponieważ obroty ogółem wyniosły 1,2 mld zł, z tego 0,8 mld przypadało na walory z WIG20.

To właśnie największe spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 zanotowały w poniedziałek silny wzrost cen. Dotyczyło to przede wszystkim PKO BP (+3,33%), Pekao (+4,57%) i KGHM (+2,10%), a wyróżniającym się w tym gronie walorem był TVN (+5,06%). Firma ta podała w poniedziałek wyniki finansowe za IV kwartał ubr. i w związku z tym, że okazały się one lepsze od oczekiwań, jej kurs w ciągu jednej sesji odrobił straty po ubiegłotygodniowej zniżce.

Wydaje się, że pod wpływem zwyżki TVN oraz ostatnich rekomendacji także inna duża spółka z sektora media zyskała wyraźnie na wartości - notowania akcji Agory wzrosły o 4,81%. Z kolei piątkowe znaczne wahania ceny akcji i poniedziałkowa ponadprzeciętna zwyżka kursu Amiki (+15,04%) sugerują, że inwestorzy w końcu pozytywnie ocenili sytuację finansową i perspektywy tej spółki. Nieprzerwany trend wzrostowy ma dalej miejsce w przypadku Swarzędza, a podczas ostatniej sesji akcje tej firmy znalazły się w czołówce najbardziej zyskujących na wartości (+16,67%).


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Udany początek tygodnia bez USA