Udany wrzesień dla oszczędzających w funduszach inwestycyjnych

(Tadeusz Stasiuk)
04-10-2006, 14:59

Dla osób oszczędzających w funduszach inwestycyjnych wrzesień można uznać za udany - tak podsumowali miniony miesiąc analitycy Analiz Online.

Dla osób oszczędzających w funduszach inwestycyjnych wrzesień można uznać za udany - tak podsumowali miniony miesiąc analitycy Analiz Online.

Łącznie w grupie 274 funduszy monitorowanych przez Analizy Online wzrosła wartość jednostek uczestnictwa (lub certyfikatów) aż 237 z nich. W przypadku 10 wartość się nie zmieniła, a 27 zanotowało straty.

W środowej analizie zwrócili uwagę, że po sierpniowej korekcie we wrześniu ceny większości akcji na warszawskiej Giełdzie ponownie poszły w górę. Bardzo wysokie stopy zwrotu można było osiągnąć inwestując w małe i średnie spółki. Zdecydowanie słabiej zachowywały się największe i najbardziej płynne przedsiębiorstwa notowane na polskiej giełdzie.

Główny indeks warszawskiej GPW wzrósł o 1,6 proc. Ceny akcji nie rosły jednak równomiernie. Grupa największych i najbardziej płynnych spółek zachowywała się zdecydowanie słabiej niż segment mniejszych przedsiębiorstw. Indeks WIG20 stracił we wrześniu -1,4 proc., podczas gdy MIDWIG zyskał 10,1 proc.

Najwięcej powodów do zadowolenia mają ci, którzy ulokowali pieniądze w spółki z sektora budowlanego. Indeks mierzący koniunkturę w tej branży - WIG-Budownictwo wzrósł w minionym miesiącu o ponad 8 proc. Trzy subindeksy sektorowe: WIG-Media, WIG- Telekomunikacja oraz WIG-Paliwa zakończyły wrzesień stratami. Najsłabszy okazał się ostatni z nich, kończąc miesiąc -6 proc. spadkiem wartości.

"Ceny wzrastały również na rynku papierów dłużnych, choć wielkość tego wzrostu, niższą niż na rynku instrumentów rynku pieniężnego, trudno uznać za satysfakcjonującą" - czytamy w analizie.

Z kolei papiery dłużne denominowane w euro i USD przyniosły inwestorom niższe zyski niż polskie papiery dłużne. Średnia stopa zwrotu w USD funduszy inwestujących w dolarach amerykańskich wyniosła 0,41 proc., a funduszy inwestujących w euro 0,31 proc.

Wśród funduszy dostępnych dla inwestorów indywidualnych największy zysk wypracowały produkty Superfund TFI. Najlepszy z nich Superfund SFIO subfundusz C zwiększył wartość jednostki o ponad 11 proc. w zł.

Wśród funduszy akcji polskich najlepsze okazały się fundusze inwestujące w segment małych i średnich spółek: DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek (8,7 proc.), PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek (6,3 proc.) oraz ING FIO Średnich i Małych Spółek (5,3 proc,). Z drugiej strony dwa z funduszy: DWS Polska FIO Akcji oraz KBC Portfel Akcyjny SFIO zakończyły miesiąc stratą wynoszącą odpowiednio 1,6 proc.oraz 1,9 proc. Średnia stopa zwrotu wszystkich 27 funduszy akcyjnych wyniosła 2,7 proc.

Na rynkach w USA i Europie Zachodniej również odnotowano wzrosty cen akcji. W efekcie fundusze dokonujące inwestycji na tym rynku również osiągnęły dodatnie stopy zwrotu. Pioneer Akcji Amerykańskich zarobił we wrześniu 1,9 proc. w USD. Dodatkowo osłabienie się złotego do USD o 2,5 proc. wzmocniło jeszcze wynik tego funduszu w polskiej walucie (4,2 proc).

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Udany wrzesień dla oszczędzających w funduszach inwestycyjnych