Udaremniono rekordową kradzież 200 mln EUR

DI, PAP
03-10-2012, 07:30

We Włoszech karabinierzy udaremnili napad na siedzibę narodowego banku w Ankonie, w którym łupem miało paść ponad 200 milionów euro. W szajce był karabinier i policjant, których aresztowano razem z dwoma pomysłodawcami skoku.

Prokuratura w Ankonie poinformowała, że celem kradzieży miały być pieniądze, przechowywane w ogniotrwałych sejfach tamtejszej filii narodowego banku – Banca d’Italia.

Napad zaplanował 53-letni ekspert w dziedzinie informatyki i jego 38-letni pomocnik, obaj wcześniej karani, ale - jak się podkreśla - nie mający powiązań z przestępczością zorganizowaną.

Działali sami a pomocników znaleźli w komendancie posterunku karabinierów oraz inspektorze policji z Ankony, przebywającym na długim zwolnieniu lekarskim.

Sierżant karabinierów otrzymał zadanie przekupienia jednego z funkcjonariuszy swojej formacji pełniących służbę w gmachu banku, by uzyskać w ten sposób dostęp do danych informatycznych na temat systemu bezpieczeństwa. Dzięki temu przestępcy chcieli w nocy unieszkodliwić sterowane komputerowo urządzenia alarmowe i przedostać się do skarbca.

Banknoty zamierzali zastąpić kartkami papieru aby kradzież została jak najpóźniej odkryta.

Cały plan wyszedł na jaw, gdy zamieszany w jego realizację karabinier szantażował innego funkcjonariusza, by przekonać go do współpracy. Zastraszany mężczyzna nagrał rozmowę z szantażystą w mundurze i o wszystkim zawiadomił swoich przełożonych.

Cały 4-osobowy gang został aresztowany. Tym samym, podkreśla się, udało się udaremnić jeden z największych napadów w historii Włoch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Udaremniono rekordową kradzież 200 mln EUR