Czytasz dzięki

Uderzenie w brytyjską gospodarkę mocniejsze niż zakładano

opublikowano: 30-06-2020, 10:41
aktualizacja: 30-06-2020, 10:41

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się mocniej niż początkowo szacowano, wynika z poddanych korekcie danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS).

W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. PKB zmniejszył się o 2,2 proc. w ujęciu kwartalnym wobec wstępnie szacownej zniżki rzędu 2 proc. To największy spadek od kwartału obejmującego okres lipiec-wrzesień 1979 r.

Wielka Brytania
Zobacz więcej

Wielka Brytania fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Również w porównaniu z I kwartałem 2019 r. spadek był mocniejszy i wyniósł 1,7 proc. przy wstępnym oszacowaniu rzędu -1,6 proc.

Ujemna dynamika dotyczyła wszystkich sektorów gospodarki. Podkreślić przy tym należy, że wyliczenia obejmowały dopiero wstępny etap pandemii, która doprowadziła do lockdownu gospodarki i konieczności zachowania dystansu społecznego.

Rząd zdecydował się zamknąć gospodarkę dopiero 23 marca, tak więc dopiero drugi kwartał pokaże pełne uderzenie kryzysu w gospodarkę.

Ostatnie miesięczne dane ONS pokazały, że gospodarka gwałtownie zapikował o 20,4 proc. w kwietniu, notując największy spadek w ciągu jednego miesiąca od rozpoczęcia rejestrowania takich danych. Skurcz był trzykrotnie większy niż spadek obserwowany podczas całego spowolnienia gospodarczego w latach 2008–2009.

Jonathan Athow, wiceszef ONS powiedział, że dla kolejnych miesięcy ogromne znacznie będzie miało zachowanie konsumentów. 

Gwałtowny spadek wydatków konsumenckich pod koniec marca doprowadził do znacznego wzrostu oszczędności gospodarstw domowych. Kwestią otwartą pozostaje to, czy oszczędności posłużą do sfinansowania „przeżycia” w otoczeniu rosnącej liczby redukcji miejsc pracy i rosnącego bezrobocia, czy też konsumenci „rzucą” się na zakup towarów i usług po poluzowaniu ograniczeń – stwierdził Athow. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane