Udział dolara w globalnych rezerwach najniższy od 25 lat

opublikowano: 01-04-2021, 06:29

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że udział dolara amerykańskiego w rezerwach walutowych na świecie spadł w czwartym kwartale 2020 roku do 59 proc. Oznacza to, że był najniższy od 25 lat.

Spadek udziału dolara w rezerwach nastąpił w kwartale, w którym indeks odzwierciedlający wartość amerykańskiej waluty spadł najmocniej od 2010 roku. Jednocześnie słychać coraz więcej opinii o rosnące roli chińskiego juana, którego wymiana na giełdzie w Londynie, jednym ze światowych centrów rynku walutowego, była w ostatnim kwartale minionego roku rekordowo wysoka.

- Naszym zdaniem zmierzamy do rzeczywistości, w której będzie kilka głównych walut rezerw - powiedział Bipan Rai, strateg CIBC.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W czwartym kwartale ubiegłego roku udział euro w globalnych rezerwach walutowych wzrósł do 21,2 proc. z 20,5 proc. Udział juana wzrósł do 2,3 proc. z 2,1 proc. Na koniec 2019 roku wynosił 1,94 proc.

Marc Chandler, główny strateg Bannockburn Global uważa, że spadek udziału dolara w globalnych rezerwach jest tymczasowy. Zwraca uwagę, że dane wskazują iż banki centralne trzymają rekordowe 7 bln USD, a spadek udziału wynika z krótkoterminowych wycen.

- To 59 proc. to szum statystyczny generowany przez kombinację wycen i wyraźnych zmian w popycie na euro w czwartym kwartale – powiedział. – Odbicie dolara w pierwszym kwartale tego roku wpłynie na wyceny i spowoduje wzrost jego udziału w rezerwach – dodał.

W pierwszym kwartale 2021 roku wartość dolara wzrosła o 2,8 proc., najmocniej od roku. Bank Rozliczeń Międzynarodowych wskazuje, że to najczęściej używana na świecie waluta, rozliczane jest w niej 88 proc. transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane