Udział polskich producentów w krajowym rynku tekstyliów spadł o 7 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2005, 16:31

W związku z ekspansją tekstyliów chińskich na rynki europejskie udział polskich producentów w krajowym rynku spadł w ostatnich latach z 27 proc. do 20 proc. - poinformował we wtorek PAP wiceprezes Związku Pracodawców Przemysłu Dziewiarskiego Bogumił Świderski. Wiceprezes nie podał jednak wartości spadku produkcji.

W związku z ekspansją tekstyliów chińskich na rynki europejskie udział polskich producentów w krajowym rynku spadł w ostatnich latach z 27 proc. do 20 proc. - poinformował we wtorek PAP wiceprezes Związku Pracodawców Przemysłu Dziewiarskiego Bogumił Świderski. Wiceprezes nie podał jednak wartości spadku produkcji.

Świderski uważa, że jeśli się nie doprowadzi do "ucywilizowania obrotu tekstyliami", to pracę w krajach UE może stracić prawie milion osób.

We wtorek Komisja Europejska otrzymała od Francji formalny wniosek o podjęcie kroków mających ograniczyć napływ do Unii Europejskiej tanich tekstyliów z Chin.

"Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w gospodarce wolnorynkowej, ale reguły gry muszą być uczciwe. Mamy wszelkie podejrzenia, że chińskie tekstylia sprowadzane są po cenach dumpingowych. Ich eksport jest +po cichu+ subsydiowany przez rząd chiński" - powiedział Świderski.

Według niego, dlatego istnieje podstawa, by wszcząć postępowanie ochronne. "Chodzi o to, by doprowadzić do uczciwej konkurencji i wtedy, zgodnie z wymogami Światowej Organizacji Handlu (WTO) możemy handlować na tych samych rynkach" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane