Udziałowcy wyrazili zgodę na przejęcie Swiss przez Lufthansę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2005, 18:53

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa kupią szwajcarskiego przewoźnika Swiss, który nie może się podźwignąć z tarapatów finansowych, za kwotę nieprzekraczającą 310 milionów euro - głosi wydany we wtorek komunikat Lufthansy.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa kupią szwajcarskiego przewoźnika Swiss, który nie może się podźwignąć z tarapatów finansowych, za kwotę nieprzekraczającą 310 milionów euro - głosi wydany we wtorek komunikat Lufthansy.

    Zgodę na przejęcie linii Swiss przez Lufthansę wydały zarządy i rady nadzorcze obu przewoźników oraz główni akcjonariusze linii Swiss, w tym Konfederacja Szwajcarska.

    45 milionów euro ma kosztować skup akcji od małych akcjonariuszy (w sumie 13,9 proc. kapitału spółki). Publiczna oferta zakupu ma być ogłoszona w maju. Reszta kwoty, maksymalnie 265 mln euro, pójdze na spłatę dużych udziałowców.

    Lufthansa przejmie kontrolę nad Swissem poprzez holding AirTrust, w którym początkowo będzie miała 11 proc. udziałów, potem 49 proc., zaś docelowo - 100 proc. Najpierw jednak zgodę muszą wydać instytucje odpowiedzialne za ochronę konkurencji i nadzór w lotnictwie.

    Komisarz ds. transportu Unii Europejskiej Jacques Barrot wstępnie powiedział, że nie widzi problemu w związku z przejęciem szwajcarskiego przewoźnika. Ze strony UE ostateczna zgoda zapadnie jednak dopiero po zbadaniu, czy nowy zakup Lufthansy jest zgodny z unijnymi przepisami o konkurencji.

    Swiss powstał w 2002 roku na gruzach linii Swissair. Przejął po nim nie tylko personel i samoloty, ale też kłopoty finansowe, które pogłębił jeszcze kryzys w branży związany z epidemią nietypowego zapalenia płuc (SARS), wojną w Iraku, zwyżką cen ropy i konkurencją w Europie ze strony tanich przewoźników.

    Linii, traktowanej przez Szwajcarów jako część narodowego dziedzictwa, nie udało się postawić na nogi mimo dofinansowania w wysokości 4 mld franków szwajcarskich (2,6 mld euro).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane