UE: 14 mld EUR inwestycji w telekomunikacji przez brak konkurencji

Polska Agencja Prasowa SA
30-03-2006, 16:31

Inwestycje na unijnym rynku telekomunikacyjnym mogłyby być o 14 miliardów euro rocznie większe, gdyby panowałaby na nim większa konkurencja, a kraje zrezygnowałyby z zachowań protekcjonistycznych - poinformowało w czwartek Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Konkurencji w Telekomunikacji (ECTA).

Inwestycje na unijnym rynku telekomunikacyjnym mogłyby być o 14 miliardów euro rocznie większe, gdyby panowałaby na nim większa konkurencja, a kraje zrezygnowałyby z zachowań protekcjonistycznych - poinformowało w czwartek Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Konkurencji w Telekomunikacji (ECTA).

Jego przedstawiciele spotkali się w środę z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Prezentując swój raport, wezwali go do walki z protekcjonizmem w telekomunikacji. Jego koszt to - oszacowali - 14 miliardów euro rocznie; tyle mogłyby wynieść inwestycje, do których nie doszło z powodu barier istniejących na rynku telekomunikacyjnym.

Do takich wniosków eksperci ECTA doszli analizując raporty o sytuacji na rynkach w poszczególnych krajach. Wynika z nich, że tam, gdzie panuje większa konkurencja, inwestycje w branży telekomunikacyjnej są znacząco wyższe. Tam, gdzie dominują dawni monopoliści, gracze na rynku rzadziej decydują się na inwestycje.

Z rankingu, w którym nie uwzględniono Polski, wynika, że najwięcej do zyskania mają Niemcy i Grecja, bo ich rynki są obecnie regulowane w sposób "konserwatywny" - odpowiednio 7,4 i 1,7 mld euro inwestycji.

ECTA skupia ok. 150 europejskich firm z branży telekomunikacyjnej i w drodze lobbingu zabiega o przyjazne warunki inwestowania na tym rynku.

Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE: 14 mld EUR inwestycji w telekomunikacji przez brak konkurencji