UE: 178 mln EUR na projekty związane z dostępem do wody pitnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 19:38

Z okazji trwającego w stolicy Meksyku IV Światowego Forum Wody Komisja Europejska ogłosiła w piątek uruchomienie 178 mln euro na projekty mające zapewnić dostęp do wody pitnej w najuboższych krajach świata. Celem siedmiodniowej konferencji jest przyszłość zasobów wody pitnej na świecie, a także poprawa dostępu do niej najuboższych społeczeństw.

Z okazji trwającego w stolicy Meksyku IV Światowego Forum Wody Komisja Europejska ogłosiła w piątek uruchomienie 178 mln euro na projekty mające zapewnić dostęp do wody pitnej w najuboższych krajach świata. Celem siedmiodniowej konferencji jest przyszłość zasobów wody pitnej na świecie, a także poprawa dostępu do niej najuboższych społeczeństw.

W reakcji na wzrost niedoboru wody pitnej, główne hasło forum brzmi: "Lokalne akcje wobec globalnego wyzwania". Chodzi tu również o kwestię zarządzania zasobami wodnymi w przyszłości - czy je prywatyzować, czy też pozostawić w rękach państwa.

W marcu 2004 roku UE postanowiła przeznaczyć 500 mln euro na projekty związane z dostępem do wody pitnej. Chodzi przede wszystkim o zaopatrzenie w wodę i instalacje sanitarne. Dotąd uruchomiono 230 milionów euro z tej puli - 90 proc. trafiło do Afryki, gdzie ponad jedna trzecia ludności nie ma dostępu do wody zdatnej do picia.

Zgłoszenia projektów, które mają być finansowane z nowej transzy 178 mln, będą przyjmowane od 31 marca.

Każdego roku prawie 1,5 mln dzieci w wieku poniżej 5 lat umiera w wyniku chorób spowodowanych piciem brudnej wody i niedostatecznymi warunkami sanitarnymi. Liczba ludzi nie mających dostępu do czystej wody pitnej zwiększyła się w ostatnich  latach o ok. 1,5 mld - szacuje ONZ.

W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą IV Światowego Forum Wody, w której wezwał do zawarcia międzynarodowego traktatu o prawie dostępu do wody pitnej.

W dokumencie PE zwrócił się do Komisji Europejskiej, aby przedstawiciele Unii na forum w Meksyku mieli "mandat do zabiegania o uznanie w końcowej deklaracji ministrów, że dostęp do wody pitnej jest fundamentalnym prawem człowieka".

PE zaapelował też, żeby Unia wystąpiła o opracowanie pod egidą ONZ "międzynarodowego traktatu o wodzie i podziale zasobów wodnych, w którym uznano by prawo do dostępu do wody pitnej". Parlament wezwał również do powołania "agencji Narodów Zjednoczonych ds. koordynacji zasobów wodnych".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane