UE bardzo zaniepokojona irańskimi działaniami ws. wzbogacania uranu

  • PAP
opublikowano: 08-07-2019, 15:24

UE jest bardzo zaniepokojona zapowiedzianymi działaniami Iranu ws. wzbogacania uranu ponad limit określony w porozumieniu nuklearnym - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz.

Teheran ogłosił w niedzielę decyzję w kwestii wzbogacania uranu powyżej limitu z układu JCPoA, czyli porozumienia z 2015 r. zawartego pomiędzy Iranem, a USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami i UE.

"Jesteśmy bardzo mocno zaniepokojeni zapowiedzianymi przez weekend działaniami Iranu w sprawie rozpoczęcia wzbogacania uranu ponad limit 3,76 proc. (...). W tym kontekście czekamy na informacje z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która jest jedynym niezależnym ciałem odpowiedzialnym za monitorowanie irańskich zobowiązań zgodnie z układem JCPoA" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli Kocijanczicz.

Przypomniała, że Unia Europejska zwróciła się do Iranu o zaprzestanie wszystkich działań podważających zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego. "Teraz stanowczo wzywamy Iran do zaprzestania i odwrócenia działań, które są sprzeczne ze zobowiązaniami poczynionymi w ramach JCPoA" - zaznaczyła rzeczniczka.

Jak poinformowała, unijna dyplomacja jest w kontakcie z innymi stronami porozumienia. Dodała, że w umowie są zapisy w sprawie mechanizmu rozstrzygania sporów na wypadek, gdyby jedna ze stron przestała się wywiązywać z umowy. Kocijanczicz nie chciała jednak powiedzieć, czy może zostać uruchomiona procedura odwieszania sankcji.

Z przekazanych przez nią informacji, wynika, że temat Iranu pojawi się na najbliższym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych, którzy zbiorą się w przyszły poniedziałek w Brukseli.

O tym, że Iran rozpoczyna wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym poinformował w niedzielę rzecznik rządu w Teheranie Ali Rabiei. Wiceszef MSZ Iranu Abbas Arakczi tłumaczył, że jego kraj podjął takie działania, ponieważ pozostali członkowie umowy nie pomogli Teheranowi w sprzedaży ropy. Ostrzegł, że jeśli taka sytuacja się utrzyma, to Iran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia.

Prezydent Donald Trump wycofał USA w 2018 roku z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały te umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Iran i grozi takimi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy