UE: Brak decyzji ws. postępowania za obniżony VAT na pieluchy w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-06-2006, 18:32

Komisja Europejska nie wszczęła w środę postępowania wobec czterech krajów, w tym Polski, w sprawie stosowanej przez nie obniżonej stawki VAT na pieluchy.

Komisja Europejska nie wszczęła w środę postępowania wobec czterech krajów, w tym Polski, w sprawie stosowanej przez nie obniżonej stawki VAT na pieluchy.

Decyzja, przygotowana przez serwis prawny Komisji Europejskiej i komisarza ds. podatków Laszlo Kovacsa, już kolejny raz została zdjęta z porządku obrad komisarzy.

Okazuje się bowiem, że coraz więcej komisarzy - przynajmniej 8 z 25 - ma wątpliwości co do konieczności wszczynania już teraz postępowania przeciwko pięciu krajom - Polsce, Czechom, Węgrom, Portugalii i Malcie.

Serwis prawny KE jest innego zdania. Uważa, że stosowana przez pięć krajów obniżona stawka VAT na pieluchy dziecięce (w Polsce 7 proc.) jest niezgodna z unijnym prawem i należy wszcząć wobec tych krajów postępowanie. Oznaczałoby to obowiązek przyjęcia na pieluchy stawki podstawowej, w przypadku Polski - 22-procentowej.

Polska przeciwna podnoszeniu VAT-u na pieluchy argumentuje, że zgodnie z prawem unijnym, preferencyjna, obniżona stawka VAT może być stosowana na wybrane grupy towarów, w tym na artykuły sanitarne, i za takie uznaje pieluszki.

Komisarz Kovacs jest innego zdania i zgadza się na 7-procentowy VAT jedynie w przypadku pieluch dla osób dorosłych.

Kontrowersje są tym większe, że w dwóch krajach - Irlandii i Wielkiej Brytanii - stawka na pieluchy dziecięce wynosi 0 proc. Tylko że te kraje wynegocjowały sobie taką możliwość jeszcze w toku prac nad dyrektywą.

KE od dawna zapowiada, że wyśle do Polski i pozostałej czwórki listy, w których wezwie do usunięcia uchybienia. Kraje te miałyby wówczas dwa miesiące na odpowiedź. Jeśli KE uzna wyjaśnienia za niewystarczające, wyśle kolejne listy, a potem będzie mogła skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane