UE chce rozmawiać z Chinami o imporcie tekstyliów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2005, 18:49

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że jej przedstawiciele będą w przyszłym tygodniu rozmawiać w Pekinie o zaniepokojeniu UE perspektywą gwałtownego wzrostu importu tanich tekstyliów z Chin w związku z wygaśnięciem obowiązującego przez dziesięciolecia globalnego reżimu kwotowego.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że jej przedstawiciele będą w przyszłym tygodniu rozmawiać w Pekinie o zaniepokojeniu UE perspektywą gwałtownego wzrostu importu tanich tekstyliów z Chin w związku z wygaśnięciem obowiązującego przez dziesięciolecia globalnego reżimu kwotowego.

    "Jesteśmy obecnie w kontakcie z władzami chińskimi i zamierzamy przeprowadzić w przyszłym tygodniu rozmowy na szczeblu dyplomatycznym" - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Claude Veron-Reville, przyznając zarazem, że Komisja nie dysponuje jeszcze zbiorczymi danymi, dotyczącymi importu tekstyliów z Chin.

    Zgodnie z warunkami, wynegocjowanymi z Pekinem, kiedy w 2001 r. Chiny były przyjmowane do Światowej Organizacji Handlu (WTO), kraje członkowskie mogą sięgnąć po "środki zabezpieczające" przed zalewem chińskimi tekstyliami i wyznaczyć limit na poziomie 7,5 proc. importu z poprzedniego roku.

    Warunkiem sięgnięcia po takie środki jest jednak wykazanie, że firmy krajowe ponoszą z tytułu importu tekstyliów z Chin dotkliwe straty.

    Veron-Reville podkreśliła, że "środki zabezpieczające" powinny być wyjściem ostatecznym; UE przygotowuje wytyczne w sprawie "prewencyjnych konsultacji" z Pekinem.

    W czwartek EURATEX - zrzeszenie zajmujących się tekstyliami firm z 25 państw UE - wezwał do sięgnięcia po "środki zabezpieczające" w 12 kategoriach odzieży (m.in. swetry, spodnie i biustonosze).  Wcześniej obawy przed zalewem tanimi chińskim  tekstyliami zgłaszały Komisji Europejskiej Włochy i Francja.

    W roku 2003 na Chiny przypadło 17 proc. światowej produkcji odzieży i tkanin; WTO przewiduje, że w ciągu trzech najbliższych lat będzie to już ponad 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane