UE chce wysłać w 2025 roku misję załogową na Marsa

13-03-2007, 15:09

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) chce w 2025 roku wysłać pierwszą misję załogową na Marsa. Ze względu na ogromne koszty program ten musiałby być realizowany we współpracy z amerykańską NASA i rosyjską Federalną Agencją Kosmiczną.

"Nie możemy tego dokonać sami. To musi być misja globalna, realizowana z udziałem NASA i rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej" - oświadczył we wtorek Bruno Gardini, dyrektor programu Aurora w ESA, poświęconego długoterminowemu badaniu planet Układu Słonecznego pod kątem ewentualnych oznak życia.

Według Gardiniego, koszt misji wyniósłby około 4-5 mld dolarów. Jest to suma nieosiągalna dla ESA, której budżet wynosi zaledwie 1/10 funduszy, jakimi dysponuje NASA.

NASA na razie nie wyraziła szczególnego zainteresowania unijnym projektem, ponieważ niemal wszystkie wysiłki koncentruje na misjach na Księżyc, a w szczególności na pierwszym locie załogowym od misji z 1969 roku Apollo XI.

Jeśli chodzi o ESA, na razie planuje ona szereg misji bezzałogowych na Marsa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wystartowałyby w 2013 roku, a dwa lata później rozpoczęłyby już poszukiwanie biologicznych lub dźwiękowych dowodów życia na tej planecie. Celem misji o nazwie Exomars byłoby jak najdokładniejsze opisanie środowiska biologicznego na Marsie.

Naukowcy z 17 państw uczestniczących w pracach ESA opracowują obecnie projekt techniczny misji Exomars, która musi się składać z sondy orbitalnej oraz modułu poruszającego się po powierzchni Marsa. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UE chce wysłać w 2025 roku misję załogową na Marsa