UE: Coraz mniej poparcia dla rozszerzenia, coraz więcej dla konstytucji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-12-2005, 16:22

Coraz mniej Europejczyków popiera proces dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej, przybywa natomiast zwolenników unijnej konstytucji - wynika z najnowszego jesiennego sondażu Eurobarometru.

Coraz mniej Europejczyków popiera proces dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej, przybywa natomiast zwolenników unijnej konstytucji - wynika z najnowszego jesiennego sondażu Eurobarometru.

    Tylko 49 proc. Europejczyków jest za dalszym rozszerzeniem UE, a 39 proc. się temu procesowi sprzeciwia. To poparcie jest różne w zależności od kraju - najbardziej otwarci na przyjęcie kolejnych krajów są mieszkańcy nowych krajów członkowskich. 72 proc. Polaków opowiada się za dalszym rozszerzeniem UE - więcej zwolenników rozszerzenia jest tylko w Grecji i Słowenii (po 74 proc.).

    Najwięcej przeciwników ma przyjęcie Turcji. W całej UE sprzeciwia się temu 55 proc. Najchętniej mieszkańcy Unii widzieliby w niej Szwajcarię i Norwegię - za ich akcesją opowiada się 77 proc.

    Spadkowi poparcia dla idei rozszerzenia towarzyszy ogólny spadek poczucia, że Unia Europejska to dobra rzecz. Myśli tak 50 proc. Europejczyków, o 6 punktów procentowych mniej niż w ubiegłym roku. Nieznacznie zmalało też poczucie, że członkostwo w UE przynosi korzyści (52 proc., o jeden punkt procentowy mniej niż rok temu).

    Jednak 54 proc. Polaków uczestniczących w sondażu uznało, że obecność w UE jest dla Polski dobra. To o wiele więcej niż w innych nowych krajach Unii (np. Łotwa - 36 proc., Węgry 39 proc.). Najbardziej euroentuzjastyczni są Luksemburczycy (82 proc.), Irlandczycy (73 proc.) i Holendrzy (70 proc.).

    Przeciwnych członkostwu ich kraju w UE pozostaje 16 proc. Europejczyków (o 3 punkty procentowe więcej niż rok temu). W eurosceptycyzmie przodują Szwedzi  - 32 proc., Brytyjczycy - 28 proc. i Austriacy - 25 proc.

    "Nowy Eurobarometr dostarcza nam fotograficznego obrazu Unii po trudnym roku" - tłumaczy ten spadek zaufania w UE komisarz ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikowania Margot Wallstroem.

    Rok 2005 był "trudny", zwłaszcza ze względu na porażkę procesu ratyfikacji konstytucji unijnej.

    Mimo to o 2 punkty procentowe w stosunku do wiosny tego roku wzrosło poparcie dla idei konstytucji unijnej (63 proc. za, 21 proc. przeciw). Osoby, które są za konstytucją, wierzą, że jest ona niezbędna do poprawy funkcjonowania Unii i wzmocnienia jej pozycji na scenie międzynarodowej.

    Co ciekawe, poparcie dla idei konstytucji wzrosło o kilka punktów procentowych w porównaniu z wiosną zarówno w Holandii, jak i we Francji, czyli w krajach, których obywatele odrzucili konstytucję w referendach. W Polsce to poparcie pozostaje bez znaczących zmian (spadek z 61 do 60 proc.).

    Niemniej prawie połowa badanych (49 proc.) uważa, ze traktat konstytucyjny powinien być renegocjonowany. 13 proc. proponuje całkiem o nim zapomnieć. 22 proc. jest zdania, że powinien trwać proces ratyfikacji konstytucji w obecnym kształcie.  Sondaż przeprowadzono przy współudziale krajowych instytutów badawczych od połowy października do połowy listopada w 25 krajach członkowskich UE, czterech krajach kandydujących: Bułgarii,Rumunii, Turcji i Chorwacji oraz w tureckiej części Cypru. Łącznie przepytano blisko 30 tys. osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane