UE domaga się od Chin ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

18-01-2007, 07:38

Dążąc do przeciwdziałania zmianom klimatycznym na naszym globie Unia Europejska zażądała w czwartek od Chin i innych krajów rozwijających się ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Dążąc do przeciwdziałania zmianom klimatycznym na naszym globie Unia Europejska zażądała w czwartek od Chin i innych krajów rozwijających się ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Znaczne ich zwiększenie może zniweczyć wysiłki podejmowane w tym zakresie przez kraje Europy - powiedziała w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami w Pekinie komisarz UE do spraw stosunków zewnętrznych pani Benita Ferrero-Waldner, po rozmowach z politykami chińskimi.

"Ani kwestii bezpieczeństwa energetycznego ani kwestii zmian klimatycznych nie można skutecznie podjąć bez współpracy z Chinami" - powiedziała pani komisarz, przypominając że w Chinach średnio co tydzień uruchamia się nową elektrownię napędzaną węglem.

Globalne ocieplenie klimatu i bezpieczeństwo energetyczne to "najważniejsze tematy", które musimy podejmować wspólnie z Chinami - powiedziała pani Ferrero - Waldner.

W trakcie wizyty w stolicy Chin komisarz UE rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami rządu chińskiego na temat układu o partnerstwie. Obejmujący kwestie polityczne i gospodarcze układ ma zastąpić przestarzałe już porozumienie handlowe z 1985 roku.

Podczas środowej rozmowy z dziennikarzami pani komisarz oceniła, że negocjacje potrwają ok. 2 lat, natomiast w czwartek mówiła już o "kilku latach". "Potrzeba nam będzie czasu" -- powiedziała.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / UE domaga się od Chin ograniczenia emisji gazów cieplarnianych