UE i EBOR przeznaczą 6 mln EUR na wsparcie małego biznesu na Białorusi

PAP
opublikowano: 13-09-2017, 20:58
aktualizacja: 13-09-2017, 21:03

UE przekaże Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju dodatkowe 6 mln euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw na Białorusi – poinformowało w środę biuro EBOR w Mińsku. Umowę w tej sprawie podpisano w środę w białoruskiej stolicy.

Środki zostaną przeznaczone na realizację programu konsultacji dla małych i średnich przedsiębiorstw – ASB (Advice for Small Business).

„Dziękujemy UE za udostępnienie tych pieniędzy. Dzięki nim wiele białoruskich przedsiębiorstw prywatnych, coraz ważniejszych dla miejscowej gospodarki, otrzyma wsparcie” – powiedział prezes EBOR Suma Chakrabarti, który od 12 do 14 września przebywa z wizytą na Białorusi.

„Ponad 200 miejscowych małych i średnich przedsiębiorstw skorzysta z doradztwa ekspertów i know-how” – czytamy w komunikacie. Środki zostaną skierowane do przedsiębiorstw w wiejskich obszarach kraju.

Dodatkowo EBOR przeznaczy fundusze na doradztwo dla przedsiębiorstw państwowych przechodzących restrukturyzację i ewentualną prywatyzację.

Środki unijne zostaną przekazane w ramach inicjatywy EU4Business, która wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie.

W latach 2012-2016 z pomocy EBOR skorzystało na Białorusi ponad 250 małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki czemu utworzyły one ponad 1500 nowych miejsc pracy, a ich dochody wzrosły średnio o 63 proc. – poinformował bank.

Od 1992 r. EBOR zainwestował na Białorusi prawie 1,9 mld euro w 90 projektów w różnych sektorach gospodarki.

W środę Suma Chakrabarti spotkał się m.in. z białoruskim premierem Andrejem Kabiakouem.

„Białoruś chce rozszerzenia współpracy i realizacji nowych projektów z EBOR” – mówił premier Białorusi.

Podczas konferencji prasowej prezes EBOR mówił m.in., że w sumie inwestycje banku na Białorusi w 2017 r. wyniosą 200 mln euro. Poinformował również, że EBOR udzieli białoruskiemu Biełinwestbankowi 50 mln euro pożyczki, która zostanie następnie przekonwertowana w kapitał banku.

W środę podpisano też m.in. memorandum między EBOR i rządem Białorusi w sprawie doskonalenia systemu zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi.

W czwartek prezes EBOR spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu