UE i Kazachstan zacieśniają współpracę w sektorze energetycznym

(Marek Druś)
opublikowano: 04-12-2006, 18:06

Unia Europejska zgodziła się zacieśnić więzy z bogatym w ropę i gaz Kazachstanem. Posunięcie to uważa się za próbę zmniejszenia rosnącej zależności UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji i Bliskiego Wschodu.

Unia Europejska zgodziła się zacieśnić więzy z bogatym w ropę i gaz Kazachstanem. Posunięcie to uważa się za próbę zmniejszenia rosnącej zależności UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji i Bliskiego Wschodu.

Obie strony podpisały w poniedziałek "deklarację intencji" która ułatwi import gazu i ropy naftowej z rozległej środkowoazjatyckiej republiki. UE zainicjowała także umowę o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej z Kazachstanem, na terenie którego znajduje się jedna piąta światowych złóż uranu.

"Kazachstan i Unia Europejska położyły fundamenty pod konstruktywną współpracę w sektorze energetycznym" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso po spotkaniu w Brukseli z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.

W najbliższych 10 latach wydobycie ropy w Kazachstanie, który ma również ogromne złoża gazu, będzie wynosiło - jak się oczekuje - 3,5 mln baryłek dziennie.

"Rola Kazachstanu jako odpowiedzialnego dostawcy na rynki europejskie i globalne rośnie" - oznajmił dziennikarzom prezydent Nazarbajew.

Oprócz porozumienia z Kazachstanem UE podpisała podobne z Azerbejdżanem i Ukrainą, a wkrótce będzie też podpisane porozumienie z Algierią. UE chce również współpracować z bogatymi w surowce energetyczne krajami Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Unia stara się przekonać Rosję do ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej, która reguluje kwestie tranzytu i inwestycji w sektorze energetycznym i która pozwoliłaby na rynkową konkurencję między spółkami zagranicznymi a krajowymi.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nazarbajew powiedział, że "każda wykonalna i wydajna trasa (rurociągu) do transportu kazachskich surowców węglowodorowych będzie gruntownie rozważona".

Dążenie UE do zacieśniania stosunków z Kazachstanem budzi pytania o przestrzeganie tam praw człowieka i demokrację.

Nazarbajew stoi na czele państwa od czasu uzyskania niepodległości przez Kazachstan w grudniu 1991 roku. Od tego czasu kraj osiągnął stabilizację. Podobnie jak wielu innym państwom środkowoazjatyckim, Kazachstanowi zarzuca się jednak nie najlepsze wyniki pod względem przestrzegania zasad demokracji i praw człowieka.

Nazarbajew przyjechał do Brukseli, szukając poparcia dla starań Kazachstanu o objęcie rotacyjnego przewodnictwa OBWE w 2009 roku, co jest popierane przez Rosję i wiele krajów europejskich, ale czemu przeciwne są, ze względu na stopień przestrzegania tam praw człowieka - USA i Wielka Brytania.

"Kazachstan cieszy się od 15 lat pokojem i pokojowym współistnieniem zróżnicowanej populacji złożonej ze 130 narodowości wyznających 46 religii. Uważam, że tym wartościowym doświadczeniem możemy podzielić się z OBWE" - powiedział Nazarbajew.

Szef francuskiej dyplomacji Philippe Douste-Blazy powiedział, że jego kraj jest otwarty, jeśli chodzi o przewodnictwo Kazachstanu w OBWE; zgoda na nie byłaby według niego pozytywnym sygnałem dla władz, aby dokończyły dzieła reformowania kraju. Ale inne państwa wezwały Astanę do przeprowadzenia najpierw reform, a dopiero potem do ubiegania się o roczne przywództwo OBWE.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane