UE i spożywcy

Mira Wszelaka
29-03-2002, 00:00

Mimo że lista zakładów z branży mięsnej, mleczarskiej i rybnej, które starają się o okres przejściowy na dostosowanie do standardów unijnych, jest już w Brukseli, przedsiębiorcy mogą jeszcze zgłaszać dodatkowe wnioski.

Pojawiła się dobra wiadomość dla przedsiębiorców branży mięsnej, mleczarskiej i rybnej, którzy zorientowali się, że potrzebują dodatkowego czasu na dostosowanie do unijnych standardów. Co prawda termin składania wniosków do głównego lekarza weterynarii minął miesiąc temu, to klamka dla tych, co się spóźnili, jeszcze całkiem nie zapadła.

Nie oznacza to jednak, że każdy podmiot może liczyć na przychylność Brukseli. Wnioski mogą składać jedynie ci przedsiębiorcy, którzy do tej pory deklarowali, że zdążą przygotować się do 1 stycznia 2004 r. (tzw. grupa B-2).

— Kilka dni temu do Brukseli trafiły kolejne dwa wnioski, które dołączą do złożonej listy. Uzasadnieniem było opóźnienie w uruchomieniu programu pomocowego dla rolnictwa SAPARD. Przedsiębiorcy, którzy liczyli na taką pomoc UE, już wiedzą, że napłynie ona zbyt późno, by mogli zmodernizować się w krótkim czasie — mówi Tadeusz Wijaszka, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Przedsiębiorcy, którzy w ogóle nie zamierzali się modernizować (grupa C), a teraz nagle zmienili zdanie, mogą mieć większe trudności z uzyskaniem okresu przejściowego.

— Ewentualne wnioski muszą być składane w trybie pilnym, gdyż jeszcze w kwietniu spodziewamy się wizyty przedstawicieli Komisji Europejskiej. Unijni urzędnicy chcą się przekonać, czy rzeczywiście zakłady z listy B-2 potrzebują okresu przejściowego i czy ten, o który wystąpiła Polska (do końca 2007 r.), może im wystarczyć — tłumaczy Tadeusz Wijaszka.

Przedsiębiorcy muszą też pamiętać, że każdy złożony w Brukseli wniosek musi być zaopatrzony w plan koniecznych inwestycji wraz z harmonogramem i źródłem ich finansowania. Decyzja w sprawie przyznania okresu przejściowego dla każdego zakładu zapadnie osobno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UE i spożywcy