Czytasz dzięki

UE jako całość odpowiada na kryzys kwotą 3,4 bln EUR

  • PAP
opublikowano: 20-04-2020, 15:14

Odpowiedź UE i wszystkich państw członkowskich na kryzys wywołany pandemią koronawirusa przekracza kwotę 3 bilionów euro, z czego największa część to środki krajowe mające zapewnić płynność przedsiębiorstwom - wynika z szacunków Komisji Europejskiej.

"UE wykorzystuje nowe i istniejące narzędzia, aby udostępnić środki potrzebne na szybką, mocną i skoordynowaną odpowiedź na pandemię koronawirusa. Całkowita suma, jaka dotychczas została zmobilizowana, wynosi 3,4 biliona euro" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Marta Wieczorek.

Banknoty euro
Zobacz więcej

Banknoty euro fot. Bloomberg

2,4 bln (2450 miliardów) euro to krajowe środki mające zapewnić płynność przedsiębiorstwom. Nie są to jednak pieniądze z budżetów, ale programy zatwierdzone na podstawie uelastycznionych na czas kryzysu ram prawnych dotyczących pomocy państwa.

Wśród nich jest np. polskie działanie, którego celem jest udzielanie gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Będą mogły z tego korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem kredytów firmom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Wartość tego programu to 22 mld euro.

Z informacji zebranych przez Komisję wynika, że z budżetów krajów członkowskich na walkę z kryzysem wyasygnowano 330 mld euro. Było to możliwe dzięki zastosowaniu klauzuli odstępstwa w ramach paktu stabilności i wzrostu, co umożliwia rządom większe zadłużanie się bez oglądania się na reguły dyscypliny finansowej UE.

Kolejne 100 miliardów euro to inicjatywa SURE na finansowanie programów, które mają chronić miejsca pracy. W jej ramach dzięki gwarancjom z państw członkowskich KE ma pożyczyć pieniądze na rynkach finansowych i przekazać je stolicom. Program stosowany był m.in. przez Niemcy w czasie poprzedniego kryzysu. Dzięki niemu przedsiębiorcy dostają środki na pokrycie wynagrodzeń pracowników, których normalnie musieliby zwolnić lub którym musieliby obniżyć liczbę godzin pracy.

Z danych Komisji wynika, że bezpośrednie wsparcie z budżetu UE ma wynieść 70 mld euro. Te pieniądze pójdą na wsparcie systemów opieki zdrowotnej, pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom, a także na badania oraz pomoc krajom spoza UE.

Ponad 200 miliardów euro ma zostać zmobilizowane przez Europejski Bank Inwestycyjny na wsparcie przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich firm. Decyzje w tej sprawie podjęli na niedawnym spotkaniu unijni ministrowie finansów.

Dodatkowo 240 miliardów euro ma być dostępne na wsparcie kryzysowe w związku z pandemią w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Środki te mają iść na pokrycie bezpośrednich i pośrednich kosztów opieki zdrowotnej. Fundusze z EMS będą dostępne tyko dla krajów strefy euro.

"Liczby pokazują, że UE jest w pełni zaangażowana, żeby zrobić wszystko, co będzie trzeba, aby chronić obywateli i złagodzić negatywne społeczno-ekonomiczne konsekwencje koronawirusa. Oczywiście spodziewamy się, że te liczby będą się zmieniać w nadchodzących tygodniach i miesiącach" - zaznaczyła rzeczniczka.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane