UE: kobiety piastują 11 proc. najwyższych funkcji akademickich

PAP
opublikowano: 20-03-2014, 20:32

W Unii Europejskiej tylko 11 proc. najwyższych rangą funkcji akademickich piastują kobiety - wynika z międzynarodowego badania Boston Consulting Group.

"Wyniki pokazują, że pomimo niewielkich postępów poczynionych w ciągu ostatnich dziesięciu lat, kobiety są wciąż niedostatecznie reprezentowane w międzynarodowej społeczności naukowej. Dysproporcja między kobietami a mężczyznami zauważalna jest w kilku kluczowych momentach kariery naukowej i zawodowej" - czytamy w badaniu.

Według danych zebranych przez Boston Consulting Group, od końca lat 90. XX wieku liczba kobiet prowadzących badania naukowe zwiększyła się zaledwie o 12 proc. W skali świata mniej niż jeden naukowiec na trzech to kobieta. Od 1901 roku, czyli początku przyznawania Nagrody Nobla, w dziedzinach naukowych mniej niż 3 proc. z nich przyznano kobietom. Było to zaledwie 16 nagród, wśród których dwie otrzymała Maria Skłodowska-Curie.

W Unii Europejskiej tylko 11 proc. najwyższych rangą funkcji akademickich piastują kobiety. Liczba kobiet stojących na czele instytucji naukowych jest zależna od kraju. W Japonii kobiety stanowią zaledwie 6 proc. osób sprawujących wysokie funkcje akademickie, w Stanach Zjednoczonych jest to 27 proc., 29 proc. we Francji, a 34 proc. w Hiszpanii.

W Polsce wciąż niewiele kobiet znajduje się we władzach uczelni technicznych. Rektorem jest prof. Maria Nowicka-Skowron z Politechniki Częstochowskiej oraz prof. Monika Madej z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Z raportu "Kobiety na politechnikach 2014" Fundacji Edukacyjnej Perspektywy wynika, że wśród prorektorów uczelni technicznych kobiety stanowią ok. 8 proc. (8 kobiet na 98 mężczyzn). Funkcję dziekanów w uczelniach technicznych pełnią 24 kobiety, na 178 takich stanowisk. Kobietą jest też co czwarty prodziekan.

"Pomimo tego, że w liceum dziewczęta i chłopcy uzyskują podobne wyniki w przedmiotach ścisłych, w trakcie swojej edukacji dziewczęta jednak stopniowo odsuwają się od nauki. Młode dziewczęta - ale również rodzice, nauczyciele i społeczeństwo jako całość - wydają się pielęgnować uprzedzenia, które zniechęcają niektóre z nich do podjęcia studiów na kierunkach ścisłych" - informują autorzy badania Boston Consulting Group.

Biorąc pod uwagę całą ścieżkę kariery naukowej zaledwie 32 proc. osób z dyplomem licencjackim w dziedzinie nauk ścisłych to kobiety. Wynik ten spada do 30 proc. w przypadku osób z tytułem magistra oraz do 25 proc. z tytułem doktora.

"System szkolnictwa wyższego jest bardzo patriarchalny i skostniały. Mała liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych wynika m.in. z niechęci do promowania kobiet, mężczyźni wolą wybierać swoich kolegów, a kobieta ma po prostu trudniej ze względu na różnego rodzaju stereotypy" - powiedziała PAP Kanclerz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych Barbara Nowacka.

Barier, które muszą pokonać kobiety, jest bardzo dużo, począwszy od tego, jak uczone są dziewczęta, "jak są w szkole niezachęcane do nauk ścisłych". "Wręcz mówi się o przedmiotach dla dziewczyn i dla chłopców. Bardzo trudno jest się wybić z tego schematu. Pierwszą barierą jest więc edukacja na poziomie podstawowym. Potem dyskryminacja następuje, kiedy dziewczyna studiuje na kierunku ścisłym i jest jedną z niewielu w grupie. Potem praca naukowa, w której cały czas pokutuje stereotyp kobiety słabszej i mniej nadającej się do nauki, co jest absolutną nieprawdą" - zaznaczyła Nowacka.

Badanie Boston Consulting Group na zlecenie Fundacji L’Oréal przeprowadzono w 14 krajach: Francji, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, chińskich aglomeracjach, Brazylii, Argentynie, RPA, Maroku, Egipcie, Indiach i Indonezji. Zaprezentowane wyniki liczbowe uzyskano ze statystyk pozyskanych w tych krajach (m.in. z UNESCO, OCDE, głównych urzędów statystycznych), jak i danych zebranych wyłącznie przez Boston Consulting Group dla Fundacji L'Oréal.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane