UE: linie lotnicze muszą zapłacić odszkodowania za strajki

opublikowano: 17-04-2018, 12:51
aktualizacja: 17-04-2018, 12:52

Linie lotnicze muszą wypłacić pasażerom odszkodowania za opóźnienia lotów spowodowanych strajkami wynikającymi z decyzji zarządów, orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Do unijnego Trybunału Sprawiedliwości wniesionych zostało kilka spraw po tym jak niemieckie linie lotnicze TUIfly uznały, że strajk z 2016 r. był zdarzeniem wyjątkowym, ponieważ nie był formalnie zainicjowany przez związek zawodowy, i w związku z tym loty, które w jego następstwie ucierpiały nie podlegają rekompensacie.

Zobacz więcej

TUIfly

Bloomberg

Strajk był jednak wynikiem ogłoszonych przez firmę planów restrukturyzacyjnych, co zdaniem sądu nie było poza kontrolą TUIfly, a tylko w takich przypadkach nie wypłaca się odszkodowania.

Według przepisów unijnych za opóźnienie lotu pasażerom przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości do 600 EUR w zależności od dystansu lotu.
Linie lotnicze są zwolnione z obowiązku wypłaty odszkodowania, jeśli są w stanie udowodnić, że zaistniały „nadzwyczajne okoliczności”, których nie były w stanie uniknąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu