UE może ukarać Polskę za brak oczyszczalni ścieków

opublikowano: 12-02-2004, 16:08

IAR: Polsce grożą wysokie kary finansowe ze strony Brukseli, jeżeli do 2005 roku nie wybudujemy lub nie zmodernizujemy blisko 700 oczyszczalni ścieków. Dodatkowo do wejścia do Unii Europejskiej Polska powinna dostosować do unijnych wymogów lub wybudować na nowo kilkanaście tysięcy kilometrów nowoczesnej kanalizacji.

Według założeń rządu, Polska powinna dostosować system oczyszczania ścieków do norm unijnych do 2015 roku. Jednak do przyszłego roku musimy ponieść duże obciążenia z tego tytułu, szacowane na kilka miliardów złotych. Jeżeli nie zdążymy, unijne dotacje na ochronę środowiska będą mniejsze o kary za niewywiązanie się ze zobowiązań.

Polska ma nadal duże zaległości w ochronie środowiska. Do chwili obecnej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęły tylko 22 wnioski od samorządów o pożyczki na modernizację oczyszczalni i kanalizacji z terminem realizacji do 2005 roku.

Zdaniem wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Jerzego Małachowskiego, pasywna postawa samorządów pokazuje ich kondycję finansową. Wyjaśnił, że aby uzyskać dotacje, samorządy muszą najpierw wyłożyć część własnych pieniędzy.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska udzielił w ubiegłym roku 815 milionów złotych pożyczek na inwestycje w ochronę środowiska oraz 669 mln zł dotacji bezzwrotnych.

Do 2005 roku Polska zobowiązała się zmniejszyć o 69 procent zanieczyszczenia w ściekach odprowadzanych do wód powierzchniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE może ukarać Polskę za brak oczyszczalni ścieków