UE: Na razie bez porozumienia w sprawie budżetu na 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 09:23

Bez porozumienia zakończył się pierwszy etap procedury pojednawczej między krajami członkowskimi UE, Komisją i Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu Unii Europejskiej na rok 2006.

Bez porozumienia zakończył się pierwszy etap procedury pojednawczej między krajami członkowskimi UE, Komisją i Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu Unii Europejskiej na rok 2006.

    Przewodniczący w tym półroczu Unii Brytyjczycy poinformowali w piątek, że nastąpił "istotny postęp w zbliżeniu stanowisk", jednak wciąż brak porozumienia z Parlamentem Europejskim. Ciąg dalszy rozmów - w grudniu, po drugim czytaniu budżetu w Parlamencie.

    Parlament Europejski opowiada się za zwiększeniem globalnych wydatków Unii w roku 2006 do 1,05 proc. dochodu narodowego brutto (ponad 116 mld euro).

    Przyjęte w czwartek porozumienie ministrów finansów zebranych w Radzie UE zakłada, że budżet wyniesie w przyszłym roku 1,01 proc. dochodu narodowego brutto, czyli 111,5 mld euro.

    Stanowisko Rady różni się od stanowiska Parlamentu przede wszystkim w rubryce dotyczącej polityki spójności. Propozycja PE przewiduje o 3,7 mld euro więcej funduszy na rozwój biednych regionów.

    Polsce zależy, by w wyniku procedury pojednawczej udało się - co postuluje Parlament i Komisja - zwiększyć (obcięte w stanowisku Rady) wydatki na 40 nowych etatów w Komisji dla pracowników z nowych państw członkowskich. Ponadto, tak jak PE, Polska jest za zwiększeniem wydatków na politykę zagraniczną.

    Negocjacje budżetu UE na rok 2006 są o tyle ważne, że jest to ostatni rok w trwających obecnie planach budżetowych (tzw. Agenda Berlińska obejmująca okres od 2000 do 2006 roku). Budżety roczne muszą mieścić się w granicach wyznaczonych w tych planach.

    W przypadku braku porozumienia w sprawie kolejnych planów budżetowych na lata 2007-13, to budżet na rok 2006 będzie podstawą do przyjęcia prowizorium budżetowego w roku 2007.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane