UE naciska na Rumunię; W. Brytania poza procedurą nadmiernego deficytu

PAP
opublikowano: 05-12-2017, 18:47

Unijni ministrowie finansów przyjęli we wtorek nowe zalecenie dla Rumunii, wskazując, że kraj ten ma zacisnąć pasa, by poprawić swoją sytuację budżetową. Jednocześnie Rada UE zdecydowała o zamknięciu procedury nadmiernego deficytu wobec Wielkiej Brytanii.

Jak mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE odpowiedzialny za stabilność finansową Valdis Dombrovskis, Rumunia nie podjęła efektywnych działań, aby skorygować znaczne odchylenie od jej średnioterminowych celów budżetowych.

Komisja Europejska wystosowała ostrzeżenie do tego kraju jeszcze w maju, a w czerwcu Rada UE przyjęła decyzje nakazujące korektę strukturalną w wysokości 0,5 proc. PKB (czyli: albo zmniejszenie wydatków, albo zwiększenie wpływów do budżetu, albo jedno i drugie, tak by sytuacja się poprawiła).

Z najnowszych, jesiennych prognoz ekonomicznych Komisji Europejskiej wynika, że deficyt budżetowy Rumunii wyniesie w tym roku 3,3 proc. PKB. To konsekwencja tego, że saldo strukturalne zamiast poprawić się o 0,5 proc., w wyniku rozkręconych wydatków pogorszy się o 1,1 proc.

22 października Komisja Europejska zaproponowała kolejne rekomendacje. Są one jeszcze bardziej wymagające niż te sprzed wakacji. Teraz Bukareszt ma zmniejszyć deficyt strukturalny o co najmniej 0,8 proc. PKB w przyszłym roku. We wtorek ministrowie finansów przyjęli decyzję w tej sprawie.

"Rumunia powinna teraz podjąć dostosowanie strukturalne wynoszące 0,8 proc. PKB w 2018 roku, co również złagodzi zaniepokojenie dotyczące jej stabilności fiskalnej" - zaznaczył Dombrovskis.

Rząd Rumunii zwiększył przed wyborami w grudniu 2016 r. wydatki publiczne, chcąc zyskać przychylność i głosy obywateli. Po rozstrzygnięciu elekcji nowy socjalistyczny gabinet, aby pokazać swoją hojność, rozkręcił wydatki jeszcze mocniej.

Rada UE zarekomendowała Bukaresztowi, by wszelkie nadzwyczajne zyski zostały wykorzystane do zmniejszenia deficytu, a konsolidacja budżetowa zapewniła trwałą poprawę w sektorze instytucji rządowych i samorządowych.

Rządząca obecnie w Rumunii postkomunistyczna Partia Socjalistyczna wygrała ubiegłoroczne wybory parlamentarne pod hasłem podniesienia dochodów. Polityka, która oznacza zwiększanie wydatków budżetowych, prowadzona jest jednak w Rumunii od kilku lat.

Po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych płace w budżetówce wzrosły przeciętnie o 10 proc., w policji – o 15 proc. Jeszcze bardziej wzrosły wynagrodzenia lekarzy. Celem stymulowania konsumpcji obniżono podatek dochodowy dla osób fizycznych z 16 do 10 proc., zrównując ten wskaźnik z podatkiem w sąsiedniej Bułgarii, dotychczas najniższym w UE.

Ministrowie finansów zdecydowali też we wtorek o zamknięciu procedury nadmiernego deficytu wobec Wielkiej Brytanii. Kraj ten obniżył swój deficyt poniżej progu 3 proc. PKB.

Wielka Brytania była w procedurze nadmiernego deficytu od wybuchu światowego kryzysu w 2008 roku. Termin na poprawę sytuacji był kilkakrotnie wydłużany. Obecnie w procedurze są tylko dwa państwa członkowskie - Francja i Hiszpania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane