UE nałożyła cła na amerykańskie towary o wartości 4 mld USD

ARŻ, CNBC
opublikowano: 09-11-2020, 15:58

Unia Europejska w poniedziałek nałożyła cła na produkty amerykańskie o wartości do 4 mld USD. To efekt brak postępu w rozwiązaniu długotrwałego sporu dotyczącego pomocy publicznej dla producentów samolotów.

Flaga Unii Europejskiej (UE)
Flaga Unii Europejskiej (UE)
Andrzej Rembowski/Pixabay

Nowe taryfy będą obowiązywać m.in. na produkty związane z lotnictwem, a także niektóre napoje spirytusowe, orzechy i chemikalia o łącznej wartości do 4 mld USD.

Cła to efekt trwającego od 2006 roku sporu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi o pomoc publiczną dla producentów samolotów. Światowa Organizacja Handlu (WTO) stwierdziła w 2019 roku, że UE nie przestrzegała najlepszych praktyk handlowych przy udzielaniu pomocy Airbusowi. USA nałożyły wówczas sankcje na towary z UE o wartości 7,5 mld USD.

Miesiąc temu WTO w podobnym tonie wypowiedziała się na temat udzielenia przez rząd USA dotacji Boeingowi. To skłoniło UE do odwetu.

„Na każdym etapie jasno określaliśmy, że chcemy rozwiązać ten długotrwały problem. Niestety, pomimo naszych najlepszych starań, w związku z brakiem postępów ze strony Stanów Zjednoczonych, możemy potwierdzić, że Unia Europejska będzie w przyszłości egzekwować swoje prawa i nakład cła w związku ze sprawą Boeinga” – stwierdził komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Szczegółowa lista nowych taryf zostanie opublikowana w poniedziałek po południu i zacznie obowiązywać od wtorku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane