UE odkłada na później plan finansowania owoców dla dzieci w szkołach

06-06-2007, 17:48

Unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel będzie musiała odłożyć na później plan finansowania programu dożywiania dzieci w  szkołach owocami, by promować zdrowe odżywianie i zwalczać nadwagę - poinformowali w środę dyplomaci w Brukseli.

Program subsydiowania przez Komisję Europejską owoców dla dzieci działałby na wzór obecnego programu dotyczącego mleka.

Komisarz Fischer Boel chciała subsydiować dożywianie dzieci owocami w ramach kompromisowego porozumienia reformy wspierania sektora owoców i warzyw. Unijne wsparcie w sektorze owoców i warzyw wynosi 1,5 mld euro rocznie, w ramach dopłat dla rolników. W przyszłym tygodniu w Luksemburgu projekt reform mają dyskutować ministrowie rolnictwa.

Wydaje się jednak, że program dożywiania dzieci owocami będzie musiał poczekać ze względu na jego potencjalne koszty. W zeszłym miesiącu Fischer Boel mówiła, że na sfinansowanie go potrzeba 100 mln euro rocznie, przy czym połowa środków miałaby pochodzić z budżetów krajów członkowskich korzystających z programu owocowego. W przypadku programu mlecznego KE rocznie zwraca krajom członkowskim około 60-70 mln euro na napoje mleczne w szkołach.

W wielu krajach unijnych z Danią na czele nieformalnie wyrażono zadowolenie z inicjatywy pani Fischer Boel.

Jak podali dyplomaci, oczekuje się, że KE zaproponuje program owoców w szkołach wkrótce po zamknięciu debaty nad reformą.

Według danych KE na nadwagę cierpi w UE ponad 100 milionów osób - 27 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet. W ostatnich latach otyłość i nadwaga zaczynają coraz częściej dotyczyć dzieci. Szacuje się, że rocznie 400 tys. dzieci zaczyna chorować na otyłość. Ostry wzrost otyłości wśród dzieci obserwuje się nawet w południowych krajach, w których wysoko przetworzona żywność wypiera tradycyjną zdrową dietę śródziemnomorską, oraz w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Z danych KE wynika, że w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech na otyłość cierpi ponad 30 procent dzieci w wieku 7-11 lat.

Obecnie jedynie w Grecji i we Włoszech realizowane jest na szeroką skalę zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca spożywanie codziennie 400 gramów owoców i warzyw. W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji dzienne spożycie owoców i warzyw na głowę mieszkańca jest najniższe w całej UE.

"Komisarz rolnictwa nadal zaangażowana jest w plan dożywiania dzieci w szkołach owocami i warzywami. Ale nie będzie on częścią reformy sektora jako takiej" - powiedział jeden z urzędników KE. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / UE odkłada na później plan finansowania owoców dla dzieci w szkołach