UE ostrożnie przyjęła porozumienie Rosji i Ukrainy ws. cen gazu

PAP
opublikowano: 18-01-2009, 12:33

Unia Europejska ostrożnie przyjęła w  niedzielę informację o rosyjsko-ukraińskim porozumieniu w sprawie cen dostaw gazu z Rosji na Ukrainę, dzięki któremu w poniedziałek może zostać wznowiony przepływ gazu do europejskich odbiorców.

Bruksela podkreśliła, że prawdziwym "testem" będzie to, czy gaz faktycznie popłynie.

"Cieszymy się z informacji, że zawarto umowę polityczną, lecz jesteśmy dość ostrożni, ponieważ zbyt wiele umów zostało złamanych i zbyt wiele obietnic nie zostało dotrzymanych" - powiedział rzecznik czeskiego przewodnictwa UE.

"Umowy tej (między Rosją i Ukrainą) jeszcze nie podpisano, a dostawy nie zostały wznowione" - dodał.

Jednocześnie Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z porozumienia, "zwłaszcza z zapowiedzi, że tranzyt gazu może zostać wznowiony w poniedziałek". "Testem w tym przypadku będzie, czy gaz popłynie, czy nie do europejskich odbiorców" - dodano w komunikacie.

Jak zapowiedział premier Rosji Władimir Putin, od 1 stycznia 2010 roku Rosja i Ukraina przejdą na ustalanie ceny za gaz według "ceny europejskiej". W 2009 roku Ukraina otrzyma 20-procentową zniżkę, pod warunkiem zachowania stawki za tranzyt na poziomie z 2008 roku.

Nie podano jednak żadnych konkretnych cyfr. Wcześniej strona rosyjska mówiła o cenie 450 dolarów za 1000 sześciennych dla Ukrainy jako o cenie rynkowej, domagając się, by cena gazu dla Ukrainy była pochodną ceny paliwa dla odbiorców w Europie.

W wyniku sporu między Rosją a Ukrainą od 7 stycznia Unia Europejska nie otrzymuje rosyjskiego surowca przez ukraińskie terytorium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane