UE ostrzega USA przed nałożeniem ceł na auta i części zamienne

opublikowano: 02-07-2018, 10:27

Unia Europejska ostrzegła, że nałożenie przez USA ceł na auta i części zamienne uderzy także w amerykańską branżę motoryzacyjną, donosi Reuters.

Agencja przypomina, że prezydent Donald Trump nakazał dochodzenie w sprawie nierównego obłożenia cłami aut przez USA i Unię Europejską. W przypadku importowanych z USA danina wynosi 10 proc., a importowanych z UE tylko 2,5 proc. 23 maja Departament Handlu rozpoczął postępowanie w tej sprawie. W ubiegłym tygodniu prezydent USA ogłosił, że zostało zakończone i zasugerował, że wkrótce może podjąć działania. Wcześniej straszył nałożeniem 20 proc. cła na auta sprowadzane z Europy.

UE ostrzega obecnie, że nałożenie cła na auta i części zamienne może negatywnie wpłynąć na produkcję samochodów w USA zwiększając koszty miejscowych producentów. Oszacowano, że przy 25 proc. cła negatywny wpływ na PKB USA wyniósłby 13-14 mld USD bez poprawy wyniku rachunku obrotów bieżących. Przyjmując kontrcła działania USA miałyby negatywny wpływ na 19 proc. eksportu tego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu