UE otwiera nowe możliwości dla polskich producentów opakowań

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-02-2005, 19:27

Wstąpienie Polski do UE tworzy nowe możliwości rozwoju dla producentów opakowań żywności. Unijne standardy spowodują, iż ilość opakowanej żywnościtrafiającej na rynek będzie rosła - napisano na stronach "Food Production Daily", publikacji europejskich producentów żywności.

Wstąpienie Polski do UE tworzy nowe możliwości rozwoju dla producentów opakowań żywności. Unijne standardy spowodują, iż ilość opakowanej żywnościtrafiającej na rynek będzie rosła - napisano na stronach "Food Production Daily", publikacji europejskich producentów żywności.

    Według publikacji "Euromonitor", na którą powołuje się "Food Production Daily", wartość segmentu pakowanej żywności w Polsce w najbliższych pięciu latach wzrośnie o 14 proc., ponieważ "wymogi członkostwa Polski w UE zmuszają polskich producentów żywności do dużych inwestycji w modernizację procesów produkcji i poprawęjakości".

    W tym samym czasie rynek gotowych posiłków wzrośnie o 49 proc. Przyczyni się do tego rozpowszechnienie mikrofalówek. Obecnie takie urządzenie posiada co czwarta rodzina w Polsce.

    Główne obszary wzrostu, to - według internetowej publikacji - batoniki złożone ze zdrowych składników bez czekolady, gotowe posiłki wymagające tylko podgrzania i dania z makaronem, które zalewa się wrzątkiem.

    Dobre perspektywy ma też przed sobą produkcja plastykowych foremek, które nie topnieją pod wpływem gorąca w mikrofalówce lub piekarniku. To samo spostrzeżenie ma zastosowanie do foremek wykładanych cynkową folią, zwykle używaną przy pakowaniu tzw. suchego dania, często z udziałem makaronu wymagającego tylko zalania wrzątkiem.

    Zużycie obu rodzajów opakowań wzrosło w Polsce o 140 proc. w latach 1998-2002 i będzie rosło nadal - ocenia "Food Production Daily".

    67 proc. rynku opakowań w Polsce stanowią tzw. opakowania elastyczne, zwłaszcza plastykowe. Sytuacja ta utrzyma się w związku z dobrą perspektywą wzrostu popytu na batoniki o wysokich wartościach odżywczych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane