UE planuje zniesienie zakazu eksportu brytyjskiej wołowiny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 19:41

Przedstawiciel Unii Europejskiej powiedział w piątek, że wygląda na to, iż 10-letni unijny zakaz eksportu brytyjskiej wołowiny, wprowadzony z powodu choroby szalonych krów (BSE), zostanie zniesiony w przyszłym tygodniu.

Przedstawiciel Unii Europejskiej powiedział w piątek, że wygląda na to, iż 10-letni unijny zakaz eksportu brytyjskiej wołowiny, wprowadzony z powodu choroby szalonych krów (BSE), zostanie zniesiony w przyszłym tygodniu.

"Mamy wrażenie, że zakaz zostanie zniesiony w następstwie głosowania (unijnych ekspertów weterynaryjnych) w przyszłym tygodniu" - oświadczył  przedstawiciel Unii, którego tożsamości agencja Reuters nie podaje.

Powiedział, że decyzję mogą spróbować zablokować Włochy, lecz ponieważ do jej przyjęcia potrzebna jest kwalifikowana większość, Komisja Europejska jest przekonana, że Wielka Brytania będzie w stanie udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania i obawy.

Komisja Europejska sygnalizowała już we wrześniu ubiegłego roku, że w związku postępami, jakie  Wielka Brytania zrobiła w walce z bydlęcym gąbczastym zwyrodnieniem mózgu (BSE), można rozpocząć rozmowy w sprawie anulowania zakazu eksportu jej wołowiny.

Całkowity zakaz eksportu krów i pochodzących z nich produktów nałożono na Wielką Brytanię w marcu 1996 roku. Później nieco łagodzono ten zakaz, m.in. poprzez umożliwienie Wielkiej Brytanii sprzedawania mięsa z młodych krów, w wieku 6-9 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane