UE: Polska nie prześle na czas narodowego planu Strategii Lizbońskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-10-2005, 19:36

Do 15 października kraje członkowskie powinny przesłać do Brukseli narodowe plany realizacji gospodarczej strategii UE, zwanej Strategią Lizbońską. Z przesłanego PAP stanowiska resortu gospodarki wynika jednak, że Polska nie zdąży przekazać dokumentu.

Do 15 października kraje członkowskie powinny przesłać do Brukseli narodowe plany realizacji gospodarczej strategii UE, zwanej Strategią Lizbońską. Z przesłanego PAP stanowiska resortu gospodarki wynika jednak, że Polska nie zdąży przekazać dokumentu.

    "Ze względu na wybory parlamentarne i proces tworzenia nowego rządu, Rada Ministrów podjęła decyzję o przekazaniu (sprawy) premierowi nowego rządu" - brzmi przesłane PAP we wtorek stanowisko Ministerstwa Gospodarki i Pracy, które zobowiązane było do przygotowania polskiego planu wdrażania Strategii Lizbońskiej.

    Ministerstwo zapewniło przy tym, że program został przygotowany i wstępnie przyjęty przez rząd 5 października.

    W prezentowanym pod koniec czerwca przez resort gospodarki Krajowym Programie Reform (KPR) na lata 2005-2008, który ma służyć realizacji Strategii Lizbońskiej, głównym priorytetem jest utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, sprzyjającego tworzeniu miejsc pracy.

    Program wymieniał także takie obszary działania jak m.in: konsolidacja i informatyzacja finansów publicznych, zwiększenie udziału samorządów w dysponowaniu środkami publicznymi, racjonalizacja wydatków publicznych czy ograniczenie kosztów funkcjonowania administracji.

    Celem ogłoszonej pięć lat temu w Lizbonie strategii było zwiększenie zatrudnienia i uczynienie gospodarki Unii najbardziej konkurencyjną na świecie do 2010 roku, czego jednak nie udaje się osiągnąć.

    Aby zapewnić lepszą realizację Strategii Lizbońskiej, przywódcy unijni zobowiązali się w marcu do przygotowywania narodowych programów, które przewidywałyby działania na rzecz ożywienia gospodarki i zwiększenia zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech lat.

    Oprócz Polski, także Francja, Dania, Szwecja i Niemcy poinformowały, że nie zdążą do 15 października wysłać Komisji Europejskiej (KE) planów narodowych.

    Polska poinformowała o tym KE 30 września.

    KE nie ma prawnych możliwości egzekwowania wyznaczonego terminu, ale ma nadzieje, że kraje dotrzymają swoich zobowiązań, zwłaszcza że priorytetem UE jest obecnie zwiększenie konkurencyjności unijnej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane