UE pomoże drobiarzom

Mira Wszelaka
opublikowano: 26-04-2006, 00:00

Wspólnota deklaruje solidarność z branżą drobiarską. Pokryje połowę strat, ale pod warunkiem, że drugą wyłoży budżet.

Zamieszanie wokół ptasiej grypy boleśnie dotknęło zarówno producentów, jak i przetwórców drobiu. Największy spadek popytu zanotowano w Grecji (o 70 proc.), Włoszech (o 50 proc.), Cyprze (40 proc.), ale także w Polsce (30 proc.). W Unii rosną więc góry białego mięsa, a branża produkuje poniżej kosztów. Rękę do poszkodowanych wyciągnęła więc Komisja Europejska, której propozycję pomocy zaakceptowali ministrowie rolnictwa UE.

Powstanie specjalny fundusz, który pokryje połowę strat branży, ale pod warunkiem, że druga połowa popłynie z budżetu krajowego.

— To dobra wiadomość, ale podchodzimy do niej z dystansem. Nie znamy ani szczegółów propozycji, ani możliwości wsparcia z krajowego budżetu — mówi Rajmund Paczkowski, prezes Krajowej Rady Drobiarstwa.

Branża nie oszacowała jeszcze w pełni strat. W najbliższych dniach w Dzienniku Wspólnot Europejskich (Official Journal) ukaże się oficjalna informacja na temat warunków pomocy i od tej pory kraje członkowskie będą mogły składać wnioski o rekompensaty. Bruksela dopuszcza możliwość udzielenia dotacji, których rezultatem będzie ograniczenie produkcji drobiu, jaj konsumpcyjnych i lęgowych. Wyklucza natomiast subsydiowanie produkcji „na skład”.

Tymczasem w całej Unii czeka w chłodniach na nabywców około 320 tys. ton mięsa drobiowego, którego ceny spadły średnio o 13 proc. Największe zapasy są w Niemczech (70 tys. ton), Włoszech (50 tys. ton) i we Francji (40 tys. ton). Te dwa ostatnie kraje przeznaczyły już na pomoc dla swoich producentów odpowiednio 100 mln i 52 mln EUR, ale nie mogą ich wypłacić bez zgody Brukseli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy