UE pomoże liniom lotniczym w ograniczonym zakresie

Przemysław Barankiewicz
10-10-2001, 13:29

BRUKSELA (Reuters) - Państwowa pomoc dla linii lotniczych pogrążonych w kryzysie po atakach na USA nie może zakłócić zasad wolnej konkurencji, powiedziała w środę Komisarz Unii Europejskie ds. Transportu.

Ogłaszając "pierwszy pakiet pomocowy" Loyola de Palacio powiedziała, że do końca roku unijne rządy będą mogły pokrywać podwyższone koszty składek ubezpieczeniowych, które są zmuszone płacić linie lotnicze.

Władze państwowe będą też mogły pokrywać koszty związane z zaostrzeniem środków bezpieczeństwa na lotniskach.

"Konkurencja nie może zostać zakłócona" - powiedziała de Palacio na konferencji prasowej.

Nie chcemy, by europejskie linie lotnicze stały się słabsze w porównaniu ze swymi amerykańskimi odpowiednikami" - dodała.

Pani komisarz stwierdziła, że wpływ wrześniowych zamachów na kondycję transportu lotniczego jest oczywisty. W zależności od trasy liczba rezerwacji spadła o 10 do 30 procent.

De Palacio powiedziała, że linie lotnicze być może otrzymają odszkodowania z powodu strat jakie poniosły przez cztery dni bezpośrednio po zamachu, kiedy amerykańskie lotniska były zamknięte.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UE pomoże liniom lotniczym w ograniczonym zakresie